سوال نماینده مجلس عراق از الکاظمی درباره اعضای تیم مذاکره با آمریکا

بغداد – ایرنا – عضو کمیته امنیت و دفاعی پارلمان عراق از نخست‌وزیر این کشور خواست ضمن ارایه گزارشی از پیشینه اعضای تیم مذاکره کننده با آمریکا ، مشخص کند که کدامیک از این افراد دارای تابعیت دو گانه هستند.

«حسن سالم» در این نامه، حسب قانون اساسی خواسته است که «مصطفی الکاظمی» به دو پرسش در خصوص تیم مذاکره کننده عراقی پاسخ دهد.

پرسش نخست سالم درباره پیشینه و زندگی نامه اعضای تیم عراقی مذاکره کننده و سوال دوم، در خصوص وجود افرادی از تیم مذاکره کننده عراقی دارای تابعیت آمریکایی است.

وی از نخست وزیر سوال کرده است که آیا در میان اعضای تیم عراقی، افرادی وجود دارند که دارای تابعیت آمریکایی هستند؟

پیش از این «صادق الموسوی» شخصیت برجسته سیاسی عراقی در توئیتی گفته بود که اغلب اعضای تیم مذاکره کننده عراقی دارای تابعیت دوگانه و برخی از آنها دارای تابعیت آمریکایی هستند.

وی «لقمان الفیلی» سفیر سابق عراق در واشنگتن که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده است را متهم کرده که دارای دوگانه عراقی – آمریکایی است.

الموسوی همچنین «حامد خلف» معاون وزیر آموزش عالی را به داشتن تابعیت دو گانه عراقی – فرانسه و «حارث حسن» پژوهشگر علوم سیاسی به تابعیت دو گانه عراقی – ایتالیایی متهم کرده است.

حسن سالم در واکنش به گزارش های منتشر شده درباره تیم مذاکره کننده عراقی، این پرسش قانونی را از نخست وزیر مطرح کرده و از او خواسته است در اسرع وقت به آن پاسخ دهد.

گفت و گوی راهبردی آمریکا و عراق برای تبیین روابط دو جانبه و موضوع اخراج نظامیان آمریکا از خاک عراق قرار است دهم ماه جاری میلادی (۲۱ خرداد) برگزار شود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعضای تیم مذاکره کننده خود را از شش نفر که همگی از معاونان و دستیاران وزیر امور خارجه و همچنین سفیر فعلی آمریکا در بغداد هستند، معرفی کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =