ادامه موج اعتراض علیه سیاست نژادپرستی ترامپ در فرانسه

تهران - ایرنا - فرانسه که از روز سه‌شنبه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی ضد نژادپرستی در چندین شهر خود بود، بار دیگر در روز جمعه عرصه ادامه موج این اعتراض‌ها از جمله در شهرهای «استراسبورگ»، «کان» و «روئن» شد.

به نوشته تارنمای شبکه خبر فرانسه «ال. سی. ای - LCI»، چند هزار جوان سیاه‌پوش عصر جمعه برای ادای احترام به «جورج فلوید» و محکومیت خشونت پلیس در قلب استراسبورگ تجمع کردند.

معترضان که بنا به اعلام بخشداری، ۴ هزار نفر و به گفته برگزارکنندگان این تجمع ۵ هزار نفر بودند به دنبال یک فراخوان در شبکه‌های اجتماعی در میدان «کلبر –Kléber»، قلب تپنده استراسبورگ، گردهم آمدند.

معترضان دست‌نوشته‌هایی به همراه داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ویروس واقعی، نژادپرستی است»، «نه عدالت، نه صلح»، «نژادپرستی متوقف شود» و «دست از کشتن سیاه‌پوست‌ها بردارید».

تظاهرات در شهر کان

همچنین به نوشته روزنامه «اوئست فرانس»، ۲ هزار نفر در شهر «کان» برای ادای احترام به جورج فلوید و علیه خشونت پلیس روز جمعه تجمع کردند.

این تجمع در میدان تئاتر این شهر و در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی برنامه‌ریزی شده بود.

حوالی ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه بخشی از تظاهرکنندگان به طرف بخشداری کان رفتند. آنها در میدان «فونتت – Fontette» در حالی که به عنوان نمادی از نحوه کشته شدن جورج فلوید روی زمین زانو زده بودند توقف کردند.

اهالی روئن هم به خیابان آمدند

در عین حال روزنامه «اکتو» فرانسه نوشت که نظیر تجمع‌های استراسبورگ و کان، تجمع دیگری با حضور ۱۵۰۰ تا ۳ هزار نفر در شهر روئن برگزار شده است.

تجمع‌های روز گذشته به دنبال آن اتفاق افتاد که در پی اعتراض‌ها به کشته شدن «جورج فلوید» رنگین پوست آمریکایی به دست یک افسر سفیدپوست آمریکایی در «مینیاپولیس»، در کنار دیگر کشورها، شهرهای مختلف فرانسه از جمله «لیل» هم در روزهای سه‌شنبه و پنجشنبه شاهد برپایی تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی علیه تبعیض نژادی و خشونت پلیس بود.

تظاهرات روز پنجشنبه در لیل در حالی رخ داد که دو روز پیشتر از آن(روز سه‌شنبه) جمع زیادی از اهالی این شهر در اعتراض به خشونت‌های پلیس و برای برقراری عدالت درباره «آداما ترائوره - Adama Traoré » سیاهپوست فرانسوی در خیابان‌های لیل تظاهرات کردند.

دستکم دو هزار نفر از اهالی لیل که بخش عمده‌ آنها را جوانان تشکیل می‌دادند، عصر پنجشنبه در میدان «رپوبلیک» این شهر، بار دیگر به خیابان‌ها آمدند که به دنبال پرتاب چند پرتابه از سوی معترضان، پلیس از گاز اشک‌آور علیه آنها استفاده کرد.

علاوه بر لیل، در شهرهای «لیون» و «مارسی» هم مشابه این تظاهرات در روز سه‌شنبه برگزار شد. به  گزارش ب. اف. ام تی. وی همچنین در پاریس با وجود ممنوعیت پلیس برای برگزاری هرگونه تجمعی در این روز،  ۲۰ هزار تظاهرکننده در حمایت از خانواده ترائوره به خیابان‌های شهر آمدند و علیه خشونت پلیس شعار دادند. معترضان مقابل دادگاهی در پاریس گردهم آمدند و اندکی بعد پلیس با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی با معترضان درگیر شد.

این تظاهرات الهام‌گرفته از اعتراضات آمریکایی‌ها علیه قتل «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکا بود. معترضان فرانسوی همچون معترضان آمریکایی شعار می‌دادند: زندگی سیاهان اهمیت دارد.

ترائوره چهار سال پیش حین بازداشت در ایستگاه پلیس کشته شده بود. مرگ این جوان ۲۴ ساله از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون یکی از پرونده‌های جنجالی در این کشور بوده است؛ یکی از سه پلیسی که در تعقیب و گریز با ترائوره حضور داشت به بازرسان گفته بود که آنها این جوان سیاهپوست را نقش بر زمین کرده بودند. ترائوره در خودروی پلیس بی‌هوش شد و در نزدیکی یک ایستگاه پلیس جانش را از دست داد.

«سِلوم - Sélom» و «متیس   Matisse» دو جوان اهل لیل نیز به دنبال دخالت پلیس در محله سکونت این دو بر اثر برخورد با یک قطار در نزدیکی ایستگاه «لیل فلاندر Lille-Flandres» در روز ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۷/۲۴ آذر ۹۶ جان خود را از دست دادند.

سه‌شنبه گذشته، پلیس فرانسه برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور استفاده کرده بود. در این روز، پلیس فرانسه با معترضانی که در اعتراض به مرگ یک جوان سیاهپوست در بازداشت پلیس این کشور به خیابان‌ها آمده بودند، درگیر شد.اعتراضات خیابانی در آمریکا و به دنبال آن در دیگر کشورها از جمله فرانسه، انگلیس، اسپانیا و سوئد، پس از آن آغاز شد که پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا پس از دستگیری و دستبند زدن به «جورج فلوید» رنگین پوست ۴۶ ساله، بیش از ۸ دقیقه با زانو به گردن وی فشار آورد، در حالی که او مدام می‌گفت نمی‌توانم نفس بکشم.  

برنامه‌ریزی دو تجمع در مقابل سفارت آمریکا در پاریس با وجود ممنوعیت‌های پلیس

در این پیوند، تارنمای «فرانس انفو. تی. وی» هم گزارش کرد: با وجود ممنوعیت‌ برگزاری هرگونه تجمعی، معترضان برای دو گردهمایی به منظور ادای احترام به جورج فلوید در عصر امروز –شنبه– مقابل سفارت ایالت متحده در پاریس برنامه‌ریزی کرده‌اند.

پلیس فرانسه برگزاری تظاهرات ضدنژادپرستی مقابل سفارت آمریکا در اعتراض به قتل «جورج فلوید» توسط پلیس ایالات متحده را ممنوع کرده است.

پلیس پاریس اعلام کرده که به دلیل احتمال بی‌نظمی اجتماعی و خطرات بهداشتی ناشی از برگزاری تجمعات گسترده برگزاری این تظاهرات را ممنوع می‌کند.

انتظار می‌رود که ۱۵ هزار نفر مقابل سفارت آمریکا در پاریس تجمع کنند.

تجمع‌های شنبه در دیگر شهرهای فرانسه

روزنامه «ژورنال دو دیمانش» هم روز شنبه از فراخوان و برنامه‌ریزی برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی علیه خشونت پلیس و نژادپرستی در شهرهای مارسی، مونپلیه، بوردو و نیس در این روز خبر داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =