استاندار مرکزی: محیط‌زیست سالم مولفه مهم توسعه پایدار است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی با صدور پیامی محیط زیست سالم را از مولفه‌های مهم توسعه پایدار دانست و تاکید کرد: زمین، میراثی پربها برای آیندگان است که حیات انسان‌ها را تضمین کرده است.

در پیام سید «علی آقازاده» که نسخه‌ای از آن روز شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: محیط زیست، مرز نمی‌شناسد و هر تغییری در دورترین زوایای آن تمامی زیستمندان کره خاکی را متاثر می‌کند.

در این پیام اضافه شده است: امروزه توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست برای افزایش مشارکت مردم در این امر مهم و جلوگیری از انهدام تنوع زیستی، بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده و استفاده از روش‌های نوین و راهکارهای موثر برای جلوگیری از تاثیرگذاری مخرب اقدامات توسعه‌ای در طبیعت ضرورتی انکارناپذیر است که نه تنها توجه دولت‌ها بلکه نگاه دغدغه‌مند تمامی ملت‌ها را می‌طلبد.

در این پیام آمده است: شعار محوری هفته محیط زیست  با عنوان «جهش تولید، حفظ محیط زیست، برای توسعه پایدار ایران» بیانگر این نکته مهم و کلیدی است که تمامی اقدامات، برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌ها در راستای رونق تولید با در نظر گرفتن مؤلفه‌ها و ملاحظات زیست محیطی، کارآمدی لازم را خواهد داشت و رشد و توسعه اقتصادی باید در بستر حفاظت از منابع زیستی و رعایت بایدها و نبایدهای این حوزه باشد.

استاندار مرکزی در این پیام ضمن تبریک هفته ملی محیط زیست، از تلاش‌ها و مجاهدت‌های فعالان این عرصه، کارشناسان، تشکل‌های مردم نهاد و دست‌اندرکاران حوزه محیط زیست استان مرکزی و ایران اسلامی تشکر و قدردانی کرده و از درگاه خداوند متعال برای همگان سلامتی و توفیق روز افزون مسئلت کرده است.

استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و یکهزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.
مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.
استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =