۱۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۴
کد خبرنگار: 3047
کد خبر: 83811702
۰ نفر

برچسب‌ها

سازش توسط مردم، بهتر از دادگاه انجام می‌شود

زنجان- ایرنا- رییس شوراهای حل اختلاف استان زنجان گفت: اصلاح ذاتُ البِین (آشتی و سازش دادن مردم) میان اصحاب دعوی بسیار ارزشمند است و اعضای شوراهای حل اختلاف به‌ویژه در روستاها به طور کامل با مردم آشنا بوده و در برخی مسائل، بهتر و راحت‌تر از دادگاه می‌توانند موضوع را حل و فصل کرده و صلح و سازش ایجاد کنند.

محمدرضا احمدی روز شنبه در همایش شوراهای حل اختلاف شهرستان طارم اظهار داشت: نوع و شمار پرونده‌های این شهرستان نسبت به حوزه‌های قضایی دیگر نشان می‌دهد مردم طارم، بافرهنگ و اهل سازش بوده و با تلاش مضاعف می‌توان اکثر پرونده‌ها را با صلح و سازش، ختم کرد.

وی خاطرنشان کرد: رسالت شورای حل اختلاف، گره‌گشایی مشکلات مردم از بطن جامعه است.

احمدی گفت: معتمدین و ریش‌سفیدان جامعه در فرهنگ ما از ابتدا مورد وثوق مردم بوده و سخن آنان حجت بوده است.

وی افزود: شوراهای حل اختلاف، مزایای زیادی از جمله کاهش مراجعه مردم به محاکم قضایی، رفع اختلافات محلی، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها به دلیل عدم لزوم رعایت تشریفات آیین دادرسی، آرامش وجدان و حفظ شخصیت ارباب رجوع دارند.

معاون قضایی رییس کل دادگستری استان و رییس شراهای حل اختلاف استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از ارکان و اهداف سند تحول قوه قضاییه، کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی است زیرا وجود این حجم پرونده در دستگاه قضایی در شان نظام جمهوری اسلامی نیست.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف سند تحول قوه قضاییه، کاهش تعداد زندانیان به‌خصوص زندانیان جرایم مالی است.

احمدی خاطرنشان کرد: باید نهایت سعی و تلاش را کنیم تا هیچ فردی در شوراهای حل اختلاف به دلیل مسائل مالی به زندان نرود.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای سیاست‌های قوه قضاییه برگرفته از سند تحول بنیادین، به دنبال گره‌گشایی مشکلات مردم از بطن جامعه هستیم که دستگاه قضایی نیز در این خصوص کمک راهبری می‌کند.

رییس شوراهای حل اختلاف استان زنجان گفت: در اواخر سال ۹۷ شمار زندانیان شوراهای حل اختلاف این استان ۳۴۳ نفر بود که این عدد در پایان سال گذشته با ۷۵ درصد کاهش به ۸۵ نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =