دامداران از چرای دام در مناطق حفاظت شده تاکستان خودداری کنند

قزوین - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب تاکستان گفت: چرای غیر مجاز دام در مناطق حفاظت شده بر اساس قانون شکار و صید جرم بوده و دامداران خاطی به مجازات حبس محکوم خواهند شد.

 حسین رجبی روز شنبه در حاشیه بازدید از منطقه حفاظت شده باشگل شهرستان تاکستان، افزود: مناطق حفاظت شده از شریان‌های حیاتی اکوسیستم کشور و جزء سرمایه‌های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی هستند و حفظ و نگهداری زیست بوم این مناطق و منابع ملی، برای نسل حاضر و آینده لازم و ضروری است.
وی افزود: به منظور حفظ این مناطق، پیشگیری از تخریب اراضی ملی و حفظ حقوق عامه، کلیه ضابطان خاص محیط زیست و منابع طبیعی در صورت مواجه و مشاهده جرم مشهود، باید برای خروج احشام از مراتع اقدام نمایند.
این مقام قضایی تصریح نمود: طبق قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع، واگذاری حق استفاده از پروانه چرا به هر نحو از طرف صاحب پروانه به دیگری برای استفاده از مرتع موضوع پروانه ممنوع بوده و مرتکبان به حبس محکوم خواهند شد.
دادستان عمومی و انقلاب تاکستان ضمن اشاره به جرم بودن چرای دام در مناطق حفاظت شده، گفت: چرای غیر مجاز دام در این مناطق بر اساس قانون شکار و صید جرم بوده و دارای مجازات حبس است بنابراین دامداران باید با رعایت حدود از چرانیدن دام‌های خود در این مناطق خودداری نمایند.
وی همچنین در خصوص شکار حیوانات حفاظت شده، گفت: شکار غیرمجاز در مناطق حفاظت شده ممنوع است و اگر شخصی بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند و به این زیستگاه‌ها ورود غیر مجاز داشته باشد با توجه به ماده ۶۷۹ و ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ با اشد مجازات مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
شهرستان تاکستان در ۴۵ کیلومتری قزوین واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =