استاندار اصفهان : نماز جمعه در شهرهای با وضعیت سفید و زرد اقامه می‌شود

اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نمازهای جمعه در مناطق با وضعیت سفید یا زرد از سرگرفته می‌شود.

طبق آمار موجود، در سراسر کشور ۹۰۰ نماز جمعه و در استان اصفهان ۹۰ نماز جمعه  برگزار می شود که این استان بیشترین نماز جمعه کشور را به خود اختصاص داده است.

عباس رضایی روز شنبه در حاشیه حضور ویدئو کنفرانسی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا  با بیان اینکه کلیه شهرهای استان در وضعیت سفید یا زرد قرار دارند، گفت: این بازگشایی مشروط بر این است که وضعیت این شهرها به قرمز تبدیل نشود.
وی با اشاره به مصوبات جلسه امروز ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، گفت: همچنین فعالیت مراکز آموزش خصوصی مثل کلاس‌های قرآن، کلاس‌های زبان و امثال آن و همچنین مهدهای کودک‌ ۲۴ خرداد به شرط رعایت دستورات بهداشتی آغاز می‌شود.
وی به آغاز فعالیت تورهای گردشگری داخلی از ۲۴ خرداد اشاره کرد و گفت: تصمیم‌گیری در خصوص فعالیت تورهای خارجی نیز پس از بررسی کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، بهداشت، درمان و علوم پزشکی و امورخارجه اطلاع رسانی خواهد شد.
استاندار اصفهان افزود: آرامستان‌ها و همچنین سینماها و کنسرت‌ها با کاهش ۵۰ درصدی ظرفیت خود و رعایت دستورالعمل‌ها از اول تیرماه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.
 وی خاطر نشان کرد: این اپیدمی طولانی مدت خواهد بود و پایان مشخصی برای آن قابل تصور نیست که گمان کنیم به طور دقیق پایان این بیماری چه زمانی است و عمل به دستورالعمل‌ها مثل نظافت شخصی و ماسک زدن همیشه باید مورد توجه قرار گیرد.
رضایی اظهار کرد: تشکیل اجتماعات، رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک از مهمترین دلایل شیوع این بیماری است.
وی اضافه کرد: مسوولان بهداشتی و درمانی کشور در صدد یافتن دستورالعمل‌هایی هستند که از یک سو کمترین هزینه را به نظام تحمیل و از سوی دیگر کمترین میزان تلفات و ابتلا را به همراه داشته باشد ولی چه بسا یک اجتماع چند صد نفره مثل یک عروسی موجب شروع یک پیک جدید شود.
استاندار اصفهان تصریح کرد: بازگشایی‌ها به منزله برون رفت از دوران کرونا نیست ولی با توجه به ضرورت حرکت چرخ‌های اقتصادی و پیگیری امور فرهنگی و اجتماعی  برخی محدودیت‌ها رفع می‌شود و لذا باید تمهیدات زندگی با کرونا را آموخت.
وی با اشاره به نقش فضای مجازی در کاهش ترددهای فیزیکی و رفت و آمدها، گفت: برنامه‌ریزی برای کاهش حضور فیزیکی از طریق جایگزینی فضای مجازی یک ضرورت است و امروز نیز در جلسات شورای برنامه‌ریزی استان این مساله به مدیران استان مورد تاکید قرار گرفت.
رضایی با اشاره به ضرورت مبارزه با استرس و فشار روانی تاکید کرد: به طور قطع فشار روانی کاهش ایمنی بدن و افزایش ابتلا را به همراه دارد و لذا باید از پرداختن به شایعات و مسائلی که آرامش روانی جامعه را به هم می‌زند دوری کرد و  دامن زدن به مسائلی که زمینه وسواس فکری و عملی را در جامعه بوجود می آورد خودداری کنیم و اخبار درست را از رسانه‌های رسمی کشور دنبال کنیم.

از مجموع  ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر بیمار مبتلا به کرونا در ایران بیش از هشت هزار تن جان باخته‌اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =