هند: شورای امنیت نیازمند اقدام موثر در مقابل تروریسم بین المللی است

دهلی نو-ایرنا- اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند اعلام کرد: رویکرد قاطع در شورای امنیت سازمان ملل برای پاسخ موثر به تروریسم بین المللی و اصلاح چند جانبه گرایی برای نشان دادن واقعیت‌های امروزی در میان اولویت‌های هند به عنوان عضو غیر ثبات شورای امنیت خواهد بود.

به گزارش روز شنبه نشریه "تایمز او ایندیا"، هند یک کاندید عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است. در صورت انتخاب، هند به مدت دو سال عضو این شورا خواهد بود. 
انتخابات شورای امنیت در تاریخ ۱۷ ماه ژوئن (۲۷ خرداد) در مقر سازمان ملل برگزار خواهد شد و هند تنها نماینده تایید شده از گروه منطقه‌ای آن محسوب می‌شود. 
وزیر امور خارجه هند افزود: از زمان عضویت پیشین (۱۰ سال قبل) هند در شورای امنیت سازمان ملل، جهان با چالش‌های گوناگون مواجه شده است. هند پنج رویکرد احترام، گفت و گو، همکاری، صلح و پیشرفت را در مقابل جهان به کار خواهد گرفت. از طریق این رویکردها، هند به دنبال حرکت به سوی مسیر جدید و اصلاح سیستم چند جانبه گرایی می‌باشد. 
وزیر امور خارجه هند ضمن اشاره به چالش‌های پیش روی جهان گفت: چالش‌های امنیتی سنتی و غیره سنتی همچنان افزایش می‌یابند و تروریسم یک نمونه بارز آن است. مدیریت بین المللی به صورت روز افزون با مشکل مواجه شده است زیرا اختلافات در جهان افزایش یافته‌اند. بیماری همه گیر کرونا و تبعات وخیم اقتصادی آن، جهان را به شکل بی‌سابقه‌ای، آزمایش خواهد کرد. 
هند به دنبال اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل است. یکی از مهمترین موضوعاتی که هند در راستای اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل متحد دنبال می‌کند، رسیدن به عضویت دائمی این شوراست. 
در سال‌های اخیر کشورهای برزیل، آلمان، ژاپن و هند خواستار بدست آوردن کرسی دائم در این شورا شده‌اند. 
شورای امنیت سازمان ملل متحد از پنج عضو دائم و ۱۰ عضو غیردائم تشکیل شده است.اعضای دائم این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین از حق وتوی قطعنامه‌ برخوردارند  که این حق بارها موجب به بن رسیدن تلاش‌ها برای حل مناقشات بین المللی شده است. از این رو بسیاری از کشورهای جهان خواستار اصلاح ساختار این نهاد شده‌اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha