آموزش همگانی بهترین راهکار برای حفاظت از محیط‌زیست است

همدان- ایرنا- استاندار همدان با صدور پیامی به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست گفت: آموزش همگانی در کنار فرهنگ‌سازی بهترین راهکار و شیوه برای حفاظت از محیط‌زیست است.

در پیام سیدسعیدشاهرخی که روز شنبه یک نسخه از آن به ایرنا نمابر شد آمده است: آن‌گونه که از روز محیط زیست بر می‌آید و همچنین در مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل (برنامه محیط‌زیست سازمان ملل) نیز آمده، گرامی‌داشت و برگزاری روز جهانی محیط زیست فرصتی برای تفکر روشنفکرانه و رفتار مسوولانه افراد، شرکت‌ها و جوامع در حفظ و تقویت محیط‌زیست است.

این پیام می افزاید: بر اساس شاخص‌ها و سنجه‌های حوزه محیط زیست، روندهای جهان کنونی حکایت از آینده‌ای دارد که همه باید در حمایت از محیط زیست تلاش بیشتری کنیم  چون در شرایط فعلی دغدغه های زیادی در این حوزه وجود دارد که شاید مهمترین آن تشدید بهره‌برداری بیشتر از منابع است و با این روند به نظر می‌رسد همچنان نیازمند آگاهی و حساس کردن مردم و آموزش روش‌های پیشگیری و سازمان‌دهی برنامه‌های مختلف از جمله آموزش همگانی، کاشت درختان، حفاظت جدی از منابع و فعالیت‌های مختلف در حوزه فرهنگ سازی هستیم، این اقدامات می‌توانند شیوه‌های مصرف را تغییر داده تا شاهد شرایطی بهتر از این باشیم.

استاندار همدان در ادامه آورده است: رفتار مسولانه افراد در این شرایط بسیار مهم و تاثیرگذار است و  هر فرد در قامت یک باغبان، می‌تواند دلسوزانه بهترین پاسدار محیط زیست باشد، همان‌گونه که سلامت محیط زیست؛ ضامن سلامتی ما است. 

شاهرخی تاکید کرد: بر ما واجب است تا از زمین تنها خانه انسان‌ها در همه‌جا و همه وقت حفاظت کنیم و اگر بخواهیم نفس کشیدن در عصرآلودگی‌ها بر روی کره ‌خاکی را در سطحی کلان و همه‌گیر، آسان کنیم، راهی نداریم جز این‌که در قالب یک جامعه جهانی خواستار یک استراتژی جدی در برابر آلودگی‌ها باشیم لذا ضرورت دارد برای حفظ جان و حیات خود، با طبیعت همراه باشیم و همه ما حافظ محیط زیست باشیم تا سلامتی را با خود همگام کنیم.


مدیرکل محیط زیست استان همدان نیز در پیامی به مناسبت هفته محیط زیست آورده است: آرزوی داشتن محیط زیستی سالم و عاری از هرگونه آلودگی و تخریب و طبیعتی مناسب برای انسان ها و دیگر موجودات ، عزمی جدی برای حفظ، نگهداری و بهره‌ برداری صحیح از مواهب و منابع زیبای زمین را می طلبد که این مهم وظیفه همگانی مردم و مسوولان است.

محسن جعفری نژاد بسطامی در این پیام آورده است: بی شک برای رسیدن به محیط زیست و طبیعتی در خور شان جامعه اسلامی، عزمی جدی همراه با همدلی و همزبانی مردم و مسوولان را می طلبد.

این پیام می افزاید: از آنجایی که امسال «جهش تولید، حفظ محیط زیست، برای توسعه پایدار ایران» به عنوان شعار محوری هفته محیط زیست برگزیده شده است، بیانگر این نکته مهم و کلیدی است که بدون در نظر گرفتن مؤلفه ها و ملاحظات زیست محیطی، تمامی اقدامات، برنامه ریزی ها و تلاش ها در راستای رونق تولید کارآمدی لازم را هرگز نخواهد داشت و رشد و توسعه اقتصادی باید در بستر حفاظت از منابع زیستی و رعایت بایدها و نبایدهای زیست محیطی باشد.

جعفری نژاد بسطامی ادامه داد:  با توجه به محدودیت در برگزاری تجمعات، در برگزاری بیشتر برنامه‌های بزرگداشت این هفته از فضای مجازی استفاده خواهد شد.

عطر افشانی گلزار مطهر شهدای گمنام ، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان ، برگزاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان با محوریت محیط زیست در طول هفته ، افتتاح نمایشگر وضعیت هوای شهرستان ملایر ، افتتاح نمایشگاه عکس ، برگزاری تور رسانه ای از واحد های نمونه و سبز ، آغاز به کار دوره‌های مجازی توجیهی مدیریت سبز برای دستگاه‌ها ، تشدید پایش از صنایع و مراکز دفن زباله، انتشار پیام‌های زیست محیطی در فضای مجازی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای اجرا در این هفته است.

در ایران ۱۷ تا ۲۳ خرداد ماه به عنوان هفته محیط زیست  با شعار «جهش تولید،حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران» " نامگذاری شده است و برای هر روز این هفته عنوانی در نظر گرفته شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =