سرنوشت المپیک توکیو

تهران- ایرنا-تداوم گسترش کرونا ویروس و احتمال تشدید آن، ژاپن و کشورهای شرکت کننده در این رویداد جهانی را بر سر دو راهی قرار داده است، المپیکی که شکوه و عظمت آیین افتتاحیه و اختتامیه را چالش برانگیز کرد.

 تعویق بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو، یادآوری‌ تلخی برای ژاپن است، زیرا  کشور میزبان پیش‌تر در سال ۱۹۶۴ به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص ناشی از گرما و رطوبت بالای بازی ها به تعویق افتاد و یک بار هم در سال ۱۹۴۰  به دلیل جنگ دوم خود با چین این رویداد لغو شد.  

حال  این تعویق که بزرگ ترین اختلال در بازی‌های حرفه‌ای در ژاپن از زمان وقوع زلزله و سونامی در سال ۲۰۱۱ به شمار می رود، تهدید فراگیری دوباره این ویروس، نگرانی را شدت بخشیده و میزبان و کمیته بین المللی المپیک و کشورهای شرکت کننده در این رویداد را با چالش روبرو کرده است.

از طرفی رقابت‌های باقی مانده انتخابی المپیک هم مشخص نیست. با این وجود چندی پیش دولت ژاپن اعلام می کند که با انجام اقداماتی برای مهار ویروس کرونا، برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ را ساده‌تر برنامه ریزی کنیم.

یکی از این اقدامات برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه، کاهش میزان تماشاگران و از سوی دیگر کاهش میزان تردد ورزشکاران و کادر تیم‌های شرکت کننده برای ورود و خروج از دهکده بازی‌ها و  انجام نمونه های تشخیصی کووید۱۹ است.

«یوریکو کویکه» فرماندار توکیو ابراز امیدواری کرده است تا با ساده‌تر و معقول‌تر کردن برگزاری بازی‌ها؛ هرچه زودتر زمینه تحقق المپیک با وجود نگرانی‌ها در تداوم شیوع ویروس کرونا فراهم شود.

اما «جان کوتس» رییس بخش تماشاچیان رقابت‌های توکیو در کمیته بین‌المللی المپیک هم اظهار نظر کرده است که نبود دفاع در مقابل ویروس کرونا، رقابت‌ها و برگزارکننده‌ها را تهدید می‌کند تا اگر نشانه‌ای از نابودی کووید۱۹ مشاهده نشود، برنامه‌ریزی برای المپیک را  باید «بسیار متفاوت» آغاز کنند.

«یوشیتیک یوکوکورا»  رییس اتحادیه پزشکان ژاپن هم می گوید که بدون واکسن یا داروی موثر بعید است که بتوانیم المپیک را در سال ۲۰۲۱ نگه داریم. نمی‌گویم ژاپن باید یا نباید میزبان المپیک باشد ولی انجام آن سخت است. اگر بیماری در ژاپن قابل کنترل اما در سایر نقاط جهان همه‌گیر باشد، بازهم مشکل بتوان مسابقات را برگزار کرد. 

«توشیاکی اندو» نایب رییس کمیته برگزاری توکیو ۲۰۲۰ هم از مسوولان می خواهد با این وضعیت حداقل تصمیمات خود را پیش از ماه مارس / اسفند ۹۹ و فروردین ۱۴۰۰ اتخاذ کنند. اندو این را در حالی مطرح کرد که انتخاب بازیکنان تا ماه مارس سال آینده را امری دشوار و چالش برانگیز می‌داند که نیاز به تصمیم‌گیری بموقع دارد.

کمیته بین‌المللی المپیک و دولت ژاپن در ماه مارس تصمیم گرفتند که المپیک را به علت گسترش ویروس کرونا، برای یک سال به تاخیر اندازند.

پیش از این قرار بود این رویداد مردادماه امسال برگزار شود. 

حال باید منتظر ماند که با اظهارات هر یک از مقامات ژاپن سرنوشت این المپیک در سایه شبح کرونا چه خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha