۱۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83811408
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد ۱۶ درصدی صادرات غیر نفتی گیلان

رشت - ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از صادرات ۸۰ میلیون دلاری استان طی دو ماه گذشته خبر داد و گفت: این میزان صادرات از نظر ارزشی ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دارد.

فرهاد دلق پوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از نظر وزنی هم این صادرات معادل ۱۶۶ تن بوده که ۳۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد دارد.  

وی با بیان اینکه سال گذشته سال خوبی در عرصه فعالیتهای صادراتی برای گیلان بود، تصریح کرد: یکی از رسالت های همگانی، تقویت بنیان اقتصادی جامعه در راستای توسعه فعالیت های تولیدی، تجاری و بدنبال آن افزایش اشتغال در استان است.

دبیر کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان با بیان اینکه شهرستان آستارا با توجه به ظرفیت هایی تجاری ویژه ای که دارد می تواند بعنوان پایلوت صادراتی شمال کشور باشد، اضافه کرد: از این میزان صادرات ۱۸۰ تن به ارزش ۳۳ هزار دلار فقط از بندر آستارا انجام شده است.

وی اضافه کرد: بندر آستارا با توجه به قرار گیری در مسیر کریدور شمال به جنوب در توسعه صادرات و گسترش مبادلات تجاری در سطح کشور جایگاهی ممتازی و ظرفیت ویژه‌ای دارد و بیش از ۴۵ درصد امور تجاری استان گیلان از مرز آستارا انجام می شود.

 دلق پوش خاطرنشان کرد: چنانچه  اراده بخش دولتی و همراهی بخش خصوصی در کنار هم به شکل مطلوب قرار گیرد این ظرفیت می تواند با هدف گذاری مناسب صادراتی و تکمیل زیرساخت ها تجاری،  وضعیت شمال کشور را متحول نماید.

وی تقویت تولید را برای افزایش توان صادراتی موثر دانست و گفت: تولید باکیفیت، پشتیبان صادرات است؛ بنابراین در راستای حمایت از تولید، اجرای معافیت مالیاتی مندرج در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی مرزی پیگیری خواهد شد؛ زیرا،   اگر به رفع مشکلات بخش تولید اقدام نشود در واقع اهداف سال جهش تولید نیز محقق نمی گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان همچنین ایجاد ایستگاه قرنطینه بهداشتی و افزایش وسایل نقلیه مجهز برای صادرات کالا و تجهیز پایانه صادراتی کشاورزی را از مهم‌ترین اولویت ها و برنامه های توسعه صادراتی آستارا عنوان و  اضافه کرد: سیستم توزین و سکوی تخلیه و نصب دستگاه ایکس ری، فیبر نوری و تجهیز ناوگان حمل و نقل یخچالدار ویژه حمل کالا از نیازمندی‌های تسهیل کننده فعالیت های تجاری در بندر آستارا می باشد.

 بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =