۱۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83811397
۰ نفر

برچسب‌ها

فعالیت ۳۰ کارگاه پرورش کرم ابریشم در خوی

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی خوی گفت: ۳۰ کارگاه خانگی پرورش کرم ابریشم در راستای احیای صنعت نوغانداری در این شهرستان هم‌اکنون فعال است.

علی‌اکبر امینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شهرستان خوی رتبه نخست پرورش کرم ابریشم را در آذربایجان‌غربی به خود اختصاص داده است اظهار داشت: این ۳۰ کارگاه خانگی بیشتر با مدیریت بانوان روستایی علاقه‌مند به پرورش کرم ابریشم فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: در سال جاری برای پرورش کرم ابرایشم، ۳۰ جعبه تخم نوغان به صورت رایگان در اختیار آموزش‌دیدگان این صنعت در این شهرستان قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در پایان دوره ۴۵ روزه بیش از ‌هزار و ۲۰۰ کیلوگرم پیله کرم ابریشم تر از آنها تولید شود.

وی گفت: پرورش کرم ابریشم در این شهرستان با هدف احیای صنعت ارزشمند نوغانداری از سال ۱۳۸۶ با فعالیت یک کارگاه شروع شده و اکنون با آموزش ۳۲۰ نفر، شمار کارگاه‌های پرورش کرم ابریشم در این شهرستان افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی خوی نهال توت و تخم نوغان را ۲ نیاز اساسی صنعت نوغانداری دانست و افزود: تاکنون برای حمایت از پرورش‌دهندگان کرم ابریشم ۲۳۵ جعبه تخم نوغان و ۱۴ هزار  و ۵۰۰ اصله نهال توت به صورت رایگان بین پرورش دهندگان کرم ابریشم توزیع شده است.

«امینی»، از نوغانداری به عنوان ظرفیت بزرگی برای ایجاد اشتغال در منطقه یاد کرد و افزود: اگر برنامه‌ریزان و مسوولان برای گسترش و ایجاد زنجیره تولید این صنعت برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند بدون شک این صنعت توسعه خوبی خواهد یافت.

به گزارش ایرنا خوی در شمال آذربایجان‌غربی واقع شده و یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی این استان به شمار می‌رود.

پرورش کرم ابریشم و نوغانداری به عنوان شغل جانبی بیش از ۲۰ هزار خانوار روستایی در کشور تبدیل شده که به احیای این صنعت دیرینه و رونق و ارتقای اقتصادی خانواده‌ها با هزینه بسیار پایین کمک می‌کند.

 سالانه برای حمایت از پرورش دهندگان کرم ابریشم حدود ۲۷ هزار جعبه تخم نوغان به صورت رایگان بین کشاورزان وتولید کنندگان توزیع می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =