مسکن کارگری در نزدیکی شهرک‌های صنعتی ساخته می‌شود

تهران – ایرنا - مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: انجمن‌های کارگری و کارفرماهای زیرمجموعه وزارت تعاون، ملزم به تامین زمین برای احداث مسکن کارگری هستند و این خانه‌ها در نزدیکی شهرک‌های صنعتی که امکانات زیربنایی و روبنایی دارد، ساخته می‌شود.

به گزارش روز جمعه وزارت راه و شهرسازی، «پروانه اصلانی» درباره ساز و کارهای ساخت مسکن کارگری، گفت: وزارت راه و شهرسازی در قالب تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت تعاون امضا کرد، تعهد کرده است تا در حوزه مسکن کارگری در خصوص تجهیز منابع و تجهیز زمین، اقدام کند.

وی  با بیان اینکه اولویت تامین زمین با انجمن‌های کارگری و کارفرماهای ذیل وزارت تعاون است، اظهارداشت: تعاونی‌های ساخت مسکن در اتاق تعاون تشکیل و اعضایی که عضو این تعاونی‌ها می‌شوند اعضایی هستند که توان پرداخت در قالب آورده را که معمولا ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است و بعدها تسهیلات بانکی نیز به آن افزوده می‌شود، دارند. این تعاونی‌ها دسته‌بندی می‌شوند و به زمین‌هایی که در قالب تفاهم‌نامه مشترک، شناسایی و احصاء می‌شوند، متصل خواهند شد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه گفت: مقرر شد در ساخت مسکن تفاهم‌شده کارگران و بازنشستگان آنها، هم مدل‌های تامین منابع مالی و تجهیز منابع وزارت راه و شهرسازی و هم منابعی که وزارت تعاون و سازمان‌های ذیل آن وزارتخانه می‌آورند به کمک آورده متقاضیان این نوع مسکن بیاید.

اصلانی یادآور شد: مسکن کارگری موضوع تفاهم‌نامه با وزارت تعاون هم اکنون در سه نقطه در حال انجام است که اولین منطقه در ایوانکی در جنوب‌شرق تهران قرار دارد. در این منطقه به دلیل تجمع شهرک‌های صنعتی شهر جدید ایوانکی تامین زمین ۵۶۴ واحد انجام شده است.  

وی افزود: همچنین در شهرک مهرگان قزوین به دلیل انباشتی از شهرک‌های صنعتی، تعدادی مسکن نیمه تمام به اجرای این تفاهم نامه اختصاص یافته و برای ۷۰۲ واحد مسکونی در مهرگان قزوین، برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است.

این مقام مسوول با بیان اینکه زمین‌های تخصیص یافته در ایوانکی و مهرگان قزوین- از زمین‌های وزارت راه و شهرسازی-  در حال عملیاتی و اجرایی شدن است، اضافه کرد: در ساخت مسکن کارگری مقرر شد از ظرفیت تعاونی هایی که سابقه درخشانی دارند و مورد تایید شورای مسکن استان هستند، استفاده شود و چالش‌هایی که تعاونی‌ها در دوره قبل داشتند رفع شود.

اصلانی تصریح کرد: تعاونی‌ها به هیچ عنوان اجازه اینکه پول را از متقاضیان بگیرند و در حساب خود نگه دارند نخواهند داشت. این پول ها در حساب مسدودی مردم می‌رود و تعاونی تنها اجازه اعلام برداشت و تزریق به پروژه را دارد. ضمن اینکه تعاونی‌ها حتما باید حسابرس داشته باشند.

وی یادآورشد: واریز وجوه به نام خود متقاضیان در حساب مسدودی که در بانک مسکن افتتاح می کنند و لحاظ یک حسابرس، مشکلات کنونی تعاونی‌ها را حل می‌کند.

براساس این گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کارگری و بازنشستگان را امضا کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha