بحران محیط زیست ناشی از ضعف آگاهی و دانش است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بخش زیادی از بحران امروز محیط زیست، بحران اخلاقی نشات گرفته از ضعف آگاهی و دانش محیط زیستی انسان‌هاست.

به گزارش روز جمعه اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی، حسن اکبری در پیامی به مناسبت آغاز هفته محیط زیست بیان کرد: احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی همواره مورد توجه دین مبین اسلام بوده و در آیات و روایات اسلامی بر حفاظت محیط زیست و نقش حیاتی آن بر سلامت انسان تاکید بسیار شده است.

وی افزود: در قرن حاضر چالش‌های زیست محیطی یکی از مهم‌ترین و حادترین مشکلات تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشمگیر است و بخش زیادی از بحران امروز محیط زیست، بحران اخلاقی نشات گرفته از ضعف آگاهی و دانش محیط زیستی انسان‌هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: محیط زیست و تنوع زیستی میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته و باید به نسل‌های بعد بسپارد و ناآگاهی و غفلت از این سرمایه خدادادی بزرگترین دشواری در مسیر ارتقای شاخص‌های حفظ محیط زیست بوده و تا زمانی که حس مسئولیت‌پذیری عمومی در قبال طبیعت و محیط زیست شکل نگیرد نباید انتظار تغییر شرایط و نگرش در این حوزه را داشت.

وی اظهار داشت: به طور قطع در شرایط کنونی اقتصادی در کشورمان و در راستای دستیابی به «جهش تولید»، مسؤولان امر باید نسبت به تسهیل و رفع موانع تولید در بخش‌های مختلف اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، اما اگر این رشد و توسعه اقتصادی در بستر حفاظت از منابع زیستی و رعایت بایدها و نبایدهای زیست محیطی نباشد، به بیراهه خواهد رفت.

اکبری گفت: بنابراین برای گام نهادن در مسیر «جهش تولید» در کشور با هدف دستیابی به اقتصاد مقاومتی و حفاظت از محیط زیست، مسؤولان امر در بخش‌های مختلف ملی و استانی باید تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را به ویژه در فضای پساکرونایی که ان شاء الله بزودی با پایبندی هرچه بیشتر مردم به ضوابط و توصیه‌های بهداشتی و همت بیش از پیش مسوولان به شکستن چرخه شیوع این ویروس رخ دهد، به سمت بهره‌مندی از تکنولوژی‌های سبز و پیشرفته و راه‌اندازی مشاغل سبز هدایت کرده و حمایت‌های خود را از صنایع آلاینده، کاهش دهند.

وی تاکید کرد: همچنین باید ضمن اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگسازی زیست محیطی در جامعه، اعتبارات تخصیص یافته برای پاسداری از محیط زیست در جامعه نیز افزایش یافته و مشوق‌های مناسبی برای صرفه‌جویی در استفاده از حامل‌های انرژی قرار داده شود و پیشگامی دولت در این زمینه نیز بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

وی افزود: در پایان این جانب فرارسیدن هفته محیط زیست ( ۱۷ تا ۲۳ خرداد با شعار جهش تولید، حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران ) را به همه تلاش‌گران و حامیان محیط زیست استان خراسان جنوبی تبریک عرض نموده، امید است در سالی که مزین به نام جهش تولید است؛ همگان در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، منویات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب و برنامه‌های دولت تدبیر و امید پیروز و سربلند باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =