کرونا در فارس از نفس نمی‌افتد

شیراز - ایرنا- طی هفته جاری آمار ابتلای روزانه به کرونا در فارس مجددا وارد کانال صعودی سه رقمی شده است ، این بیماری نفس گیر در برخی از مناطق شمال و جنوب استان فارس از نفس نمی افتد و همچنان شتابناک می تازد ، مسوولان بهداشت و درمان استان عدم رعایت فاصله گذاری و پندار غلط در باره پایان کرونا را دلیل شتاب دوباره این بیماری می‌دانند.

هفته جاری سامانه حمل و نقل اتوبوس و مترو در شیراز مجددا بازگشایی شد و قرار بود همه مسافران از ماسک استفاده کنند ، مشاهدات عینی بیانگر آن است که بیش از نیمی از مسافران از ماسک استفاده نمی کنند ، این در حالی است که پیشتر آزمایش حداقل ۲۰ نفر از رانندگان اتوبوس مثبت اعلام شده است.

همچنین قرار بود از حرکت اتوبوسهایی که مسافران آن فاقد ماسک هستند جلوگیری شود ، تقریبا این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا در هیچ خطی و در هیچ روزی اجرا نشد و مسافران بی محابا بدون ماسک سوار می شوند و پیاده می‌گردند.

موضوع مهمتر در برخی از مناطق جنوب فارس از جمله گراش رخ داده است ، این شهر به لحاظ همسایگی با شهرستان لارستان و برخورداری از پروا زهای خارجی در معرض آسیب کرونا قرار دارد ، در روزهای گذشته گزارش هایی مبنی بر آمد و شد شهروندان با تست مثبت در این شهر رسیده است ، افرادی که قبلا مبتلا بودند و می بایست در قرنطینه خانگی باشند.

همچنین دیده شده که افرادی در سایر استان ها از جمله هرمزگان با تست مثبت شناسایی شده اند اما بعد از چند روز با وخامت حالشان در بیمارستان های فارس از جمله بیمارستان شهرستان لار بستری شده اند ، این میزان سهل انگاری و مماشات قطعا موجب می شوند که کرونا در فارس جان تازه بگیرد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز پنجشنبه در نشست  بررسی کرونا در استان فارس نسبت به افزایش شمار مبتلایان هشدار داد و  با تاکید بر تقویت آزمایشگاه های تشخیصی کرونا و تلاش در پاسخگویی در کمترین زمان ممکن، عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کرونا  در سطح استان را مورد بررسی قرار داد.

مهرزاد لطفی با اشاره به تردد برخی مسافران از طریق هوایی و اهمیت جلوگیری از چرخه انتقال کرونا، بر نظارت بیشتر بر وضعیت ضدعفونی کردن هواپیماهای مسافربری در بین پروازها و همچنین نظارت بهداشتی بر فرآیند تولید و توزیع مواد غذایی در کترینگ فرودگاه تاکید کرد.

ارایه طرح های مرتبط با مدیریت مقابله با موج دوم کرونا و همه گیری آن و دلیل افزایش موارد مثبت ابتلا به بیماری کرونا  در فارس از دیگر محورهای مورد بررسی در این نشست بود.

شهرستان گراش روی خط سرخ کرونا

دکتر محمد هادی مطلبی، متخصص بیماری های عفونی مرکز آموشی درمانی امیرالمومنین علی (ع) گراش نسبت به اوج گیری این بیماری در این شهرستان هشدار داد و گفت:  آمار بخش کرونا دقیقا مشابه زمان اوج شیوع این بیماری در ایام نوروز است.

 مطلبی متخصص بیماری های عفونی مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی (ع) گراش درباره وضعیت بیماری کرونا در شهرستان گفت:  با مقایسه تعداد بستری ها در بخش کرونا این روزها، شیوع مجدد این بیماری در شهرستان به وضوح مشخص است. 

وی افزود:  ما این تعداد بستری در بخش کرونا گراش را فقط در یک دوره و آن هم در زمان اوج بیماری کرونا در کشور در ایام نوروز داشتیم که می توان با جرات گفت مجدداً زنگ خطر جدی به صدا درآمده است. 

دکتر مطلبی با بیان اینکه بیمارستان گراش در آمادگی کامل به سر می برد گفت:  بیش از سه ماه است که کادرهای درمانی و بهداشتی با تمام توان برای کنترل ومهار این بیماری به طور شبانه روزی در تلاشند و امیدواریم با رعایت بیشتر اصول پیشگیرانه شاهد خیز دوم خطرناک این بیماری نباشیم. 

وی افزود:  اگر اصول پیشگیرانه و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود، شاید خبرهای خوبی برای روزهای آینده نشنویم. 

این متخصص بیماری های عفونی تصریح کرد:  نباید مردم را نگران وضعیت موجود کرد ولی نباید هم شرایط را اینقدر عادی فرض کنیم که همه چیز تمام شده است ، ما از روز اول هم تمام موارد را بصورت شفاف اعلام کردیم و الان هم اعلام میکنیم با این وضعیت و در صورت عدم رعایت اصول پیشگیرانه و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم ، اوضاع خوبی در انتظار نیست. 

شهرستان گراش در جنوب استان فارس که تا هفته گذشته آمار دو رقمی تعداد مبتلایان به کرونا را داشت اکنون از وضعیت سفید خارج شده و در وضعیت زرد قرار گرفته است ، مسوولان دانشکده پزشکی این شهرستان پیش بینی کرده اند با تداوم وضعیت فعلی گراش در وضعیت قرمز ابتلا به کرونا قرار می‌گیرد.

شهرستان های شیراز، مرودشت، آباده، لارستان، اوز، گراش، فسا و جهرم بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس را دارند؛ شمار مبتلایان در این شهرستان‌ها سه رقمی، در ۲۵ شهرستان ۲ رقمی و در شهرستان های خرامه و بختگان تک رقمی است.

اخبار مرتبط