اعضای بدن یک جوان قمی به چند بیمار حیات دوباره بخشید

قم - ایرنا - مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای بدن یک جوان قمی که دچار مرگ مغزی شده بود، به‌عنوان نخستین اهدای اعضا در این استان در سال جاری رقم خورد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، ولی الله صمدی در این رابطه افزود: مرحوم مغفور حسین کریمی پاک، ٣٦ ساله جوانی است که به علت فشارخون بالا و خونریزی مغزی(IVH, ICH) در بخش ICU۱ بیمارستان شهید بهشتی قم بستری و دچار مرگ مغزی شده بود.

وی اضافه کرد: با رضایت خانواده ایثارگر و نوعدوست آن مرحوم به اهدای اعضای عزیزشان؛ به چندین بیمار بدحال در فهرست انتظار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ زندگی و حیات دوباره بخشیده شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۴ تَن از استان قم برای اهدا عضو به تهران اعزام شدند.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: متاسفانه روزانه ۷ تا ۱۰ تن در کشور که در فهرست انتظار هستند، به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند.

متقاضیان دریافت کارت اهدای اعضا می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سامانه واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی به نشانی اینترنتی www.ehda.ir مراجعه کنند.

اعضای قابل اهدا از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌ها و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

۳۱ اردیبهشت‌ماه «روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی» نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =