امام خمینی(ره) تاثیرگذارترین رهبر قرن بیستم بود

لندن-ایرنا-اندیشمندان و صاحبنظران و فعالان سیاسی و اجتماعی متعددی از چهار گوشه جهان در نشستی در لندن به بررسی میراث فکری و عملی امام خمینی (ره) پرداختند و او را بزرگترین و تاثیرگذارترین رهبر قرن بیستم توصیف کردند.

در این نشست که هم‌زمان از شبکه‌های مجازی مرکز اسلامی انگلیس در یوتیوب، فیس بوک، دو شبکه تلویزیونی اهل بیت تی وی، هدایت تی وی و شبکه های فارسی و عربی یونیوز زنده پخش شد، ۱۱ اندیشمند مسلمان و مسیحی از کشورهای استرالیا، کانادا، ایران و انگلیس به بیان تاثیرات اندیشه های امام خمینی (ره) در جهان پرداختند. 

حجت الاسلام و المسلمین «سید هاشم موسوی» رئیس مرکز اسلامی انگلیس در سخنانی با تسلیت به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به تبیین موضوع نشست تحت عنوان «میراث گرانقدر امام راحل (ره)» پرداخت و یادآور شد که این میراث معنوی در حال حاضر بیش از هر زمان در حال شکوفایی در سراسر جهان است و تا اندیشه های حضرت امام در بین ما زنده است، ایشان نیز زنده است. 

رئیس مرکز اسلامی انگلیس با بیان اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی همیشه عنوان می شد که اسلام توانایی و ظرفیت اداره جامعه را ندارد، تصریح کرد امام خمینی (ره) چگونه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با پایه گذاری نظام جمهوری اسلامی ایران، خلاف این ادعاها را به اثبات رساند و توانایی اسلام برای اداره جامعه و حکومت را آشکار کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با بیان اینکه این نظریه از قبل به صورت نظری در میان علمای شیعه وجود داشت، اظهار داشت که امام خمینی (ره) توانست به این دیدگاه نظری جامه عمل بپوشاند.

نماینده ولی فقیه در انگلیس همچنین با اشاره به بیانات رهبر انقلاب عنوان کرد: آنچه امام خمینی (ره) انجام داد مانند ایجاد موج‌های بزرگی در یک اقیانوس بود. 

رئیس مرکز اسلامی انگلیس در پایان سخنان خود با یادآوری مسئولیت حفظ و نگهداری از میراث امام خمینی (ره)، بر مطالعه، حفظ و نشر آثار ایشان تاکید کرد و گفت: امروزه اندیشه‌های امام بیش از هر زمان دیگری در جهان در حال گسترش و شکوفایی است.

«رادنی شکسپیر» تحلیل‌گر مسائل سیاسی و از دیگر سخنرانان که به‌صورت مجازی در این نشست شرکت کرده بود، امام خمینی (ره) را رهبری بزرگتر از مهاتما گاندی، نلسون ماندلا و مارین لوتر کینگ معرفی کرد. 

وی گفت؛ امام خمینی (ره) مرد بزرگی بود، هست و خواهد بود. وی که بیشتر از زاویه اقتصاد به میراث امام خمینی توجه داشت از نظریات ایشان برای جایگزین کردن نظام اقتصادی فعلی با نظامی که اسلام و مسلمانان را از فقر رها کند، استقبال کرد.

همچنین شیخ «نورالاقطاب صدیقی» از علمای اهل تسنن و قائم مقام رئیس کالج اسلامی حجاز در سخنانی اظهار داشت که فایده نظرات و آرمان‌های امام خمینی (ره) نه فقط به شیعیان بلکه به مسلمانان اهل سنت از جمله خود من هم رسیده است. 

وی افزود؛ امام خمینی (ره) با صدای بلند، برتری اسلام را به گوش همه رساند و نشان داد که پیام اسلام در تمام جهان با جدیّت شنیده می‌شود.

عضو ارشد کالج اسلامی حجاز بزرگترین میراث امام خمینی (ره) را حکومتی دانست که امروز در نهایت استقلال در برابر زورگویی و در دفاع از ضعفا صدای خود را با اعتماد به نفس بلند می کند. 

وی خاطرنشان کرد امام خمینی (ره) بدون داشتن تعهد و اشتیاق نمی توانست موفق شود. هرکس در راه خدا قدم بردارد خداوند محبت او را در قلوب انسانها قرار می دهد. 

این عالم سنی در این باره از عشق مردم ایران به امام خمینی (ره) و حضور میلیونی در تشییع جنازه ایشان یاد کرد. 

وی همچنین سادگی زندگی بنیانگذار انقلاب اسلامی و سادگی محل سکونت ایشان در جماران را یکی از شگفتی های این شخصیت بزرگ برشمرد. 

«سیده ام فروه» پژوهشگر و فعال مدنی نیز در سخنان خود امام خمینی را بزرگترین و تاثیرگذارترین رهبر قرن بیستم برشمرد و ایشان را دارای ویژگی های اخلاقی و معنوی ای دانست که از سایر رهبران جهان متمایز می کند. 

وی حضرت امام را بهترین نمونه از یک رهبر استثنایی معرفی و ایشان را به اقیانوسی از علم تشبیه و تصریح کرد؛ امام خمینی (ره) تنها کسی بود که راه رسیدن به وحدت امت اسلامی را در عمل نشان داد.

«سعید شهابی» از فعالان بحرینی به عنوان سخنران دیگر این نشست هم گفت؛ نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که دنیا پس از امام خمینی (ره) به طور کلی دگرگون شد. به گفته وی امام خمینی واقعاً مسیر تاریخ را عوض کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: جنبش سیاهان آمریکا علیه بی‌عدالتی و سلطه یک درصدی‌ها بر ۹۹ درصد انسان‌ها است.

شهابی از امام به عنوان فردی ممتاز و دارای ویژگی های منحصر به فرد یاد کرد و افزود امام خمینی (ره) به غیب و قدرت نامتناهی خدا ایمان راسخ داشت. 

وی حضور ایشان را بسیار قوی و نگاه او را فوق العاده نافذ توصیف کرد و گفت هنگامی که برای نخستین مرتبه امام (ره) را در پاریس ملاقات کرده توقع دیدن چنین انسانی را نداشته است. وی اظهار داشت امام شبیه هیچ کسی که ما تا آن زمان دیده بودیم نبود. 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید سعید رضا عاملی، استاد ارتباطات دانشگاه تهران و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در سخنانی، امام خمینی (ره) را مرد قرن نامید و گفت: ایشان در حالی که تمام جهان تحت سیطره نظام های سکولار بود ظهور کرد. 

وی رمز موفقیت امام را شخصیت جامع او معرفی کرده و آن را جامعیتی دانست که به منبع اصلی جامعیت و کمال یعنی خدا و به مفاهیم اسلامی متصل بود. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امام خمینی (ره) را هم‌زمان فیلسوف، مرجع، فقیه، رهبر سیاسی و عارف توصیف کرد که شخصیت عرفانی ایشان بیش از هر جنبه دیگری جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. به گفته وی امام خمینی (ره) نه تنها ایران بلکه تمام جهان را تحت تاثیر قرار داد. 

حجت‌الإسلام و المسلمین عاملی جدایی دین از همه عرصه های زندگی در آن دوره را یک وضعیت عادی توصیف کرد و افزود؛ امام خمینی (ره) با برهم زدن این وضعیت، افتخار و اعتماد به نفس را به همه مسلمانان بازگرداند.

وی گفت؛ جامعه فلسطین که در آن زمان تنها بود به برکت امام خمینی (ره) نیروی تازه ای یافت و میزان حمایت جهانی از آن افزایش پیدا کرد. 

وی در ادامه به نا آرامی‌های چند روز گذشته در آمریکا در پی کشته شدن شهروند ساهپوست به دست پلیس سفید پوست این کشور اشاره کرد و اظهار داشت که جنبش سیاهان در آمریکا دیگر فقط جنبش سیاهان نبوده و بلکه جنبشی علیه بی عدالتی و سلطه یک درصدی ها بر ۹۹ درصد انسان‌ها است. 

وی در پایان خاطرنشان کرد که در آینده خواهیم دید که فرهنگ مقاومت تمام جهان را در خواهد نوردید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =