۱۵ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۸
کد خبرنگار: 2838
کد خبر: 83810338
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت گل گلایول در کازرون آغاز شد

شیراز - ایرنا- برداشت گل گلایول از فضای باز در سطح سه هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان کازرون استان فارس آغاز شد.

به گزارش دریافتی ایرنا، مسئول ترویج مدیریت جهاد کشاورزی کازرون گفت: با توجه به حاصل خیز بودن اراضی کشاورزی و شرائط آب و هوایی مناسب در شهرستان کازرون کشت گل گلایول در فضای باز با استقبال خوب کشاوزران روبروشده است.

وحید نیاکان افزود: در شهرستان کازرون ۱۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت گل نرگس گل رز و گلایول اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد: امسال برای اولین بار سه هکتار از اراضی شهرستان کازرون به کشت گل گلایول در فضای باز اختصاص یافت که پیش بینی می شود ۶۰۰ هزار شاخه گل برداشت شود.

نیاکان یکی از ویژگی های کشت گل در فضای باز را کاهش هزینه مصرف آب، سوخت و پلاستیک نسبت به کشت گل خانه ای ذکر کرد.

مسئول ترویج مدیریت جهاد کشاورزی کازرون افزود: کاشت و برداشت گل گلایول در شهرستان کازرون در دو نوبت انجام می شود؛نوبت اول در مرداد کشت می شود و در آبان برداشت می شود و نوبت دوم بهمن کشت و در اردیبهشت و خرداد برداشت می شود.

مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی کازرون هم گفت: کشاورزان با هدف پایین آوردن هزینه های اضافی واردات گل اقدام به فرآوری پیاز گل گلایول می کنند.

محمد نقابت افزود: کشاورزان پس از اتمام برداشت مرحله اول گل گلایول می توانند حدود ۲۰۰ هزار  پیاز گل را در مکان دیگر فرآوری و برای استفاده مجدد در کشت دوم استفاده کنند و با این روش  از هزینه های واردات مجدد گل جلو گیری می شود.

اسماعیل توکلی کشاورز گل کار در منطقه با اظهار رضایت از اینکه با استفاده از فضای باز برای کاشت گل استفاده می کند گفت: صرفه جویی در برخی از مواد مورد نیاز در کشت گلخانه ای بویژه آب و سوخت نسبت به کشت گلخانه ای مشکلاتی هم داشت.

این کشاورز گل کاربا اشاره به ایجاد اشتغال برای بیش از ۳۰۰ نفر روز برای اهالی منطقه افزود: هزینه کاشت هر پیاز تا زمان برداشت حدود ۲ هزار تومان است که از هزینه اجاره زمین، آب، دستمزد کارگر و خرید گود گرفته تا بی رویه وارد شدن پیاز گل از کشور هلند و با توجه به مشکلات کرونا هرشاخه گل بین ۳۰۰تومان تا نهایت ۶۰۰ تومان از ما خریداری می کنند البته همین هم خریدار ندارد.

این گل کاربا اشاره به اینکه پیاز گل از هلند وارد می شود اضافه کرد: گل ها بسته بندی و به بازار گل تهران فرستاده می شود.

کازرون از شهرستان های غربی استان فارس است که فاصله مرکز این شهرستان تا شیراز حدود ۱۲۰ کیلومتر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =