راندمان تولید در دیمزارهای خراسان شمالی پایین است

بجنورد- ایرنا- مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم استان هزار و ۱۰۰ است که این میزان به علت کمبود مواد آلی و معدنی در کشتزارها رقم پایینی است.

محمدنقی کاظمیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ماده آلی و معدنی خاک اراضی کشاورزی این استان بین نیم تا یک درصد است گفت: این وضعیت موجب شده تا دیمزارهای استان نسبت به گذشته عملکرد کمی داشته باشد.

وی گفت: این استان ۱۶۱ هزار هکتار اراضی دیم دارد که از این میزان، ۱۱۷ هزار هکتار آن مربوط به گندم و جو است.

وی افزود: کشت محصول در دیمزارهای استان معمولا تک محصولی است که بیشتر گندم  یا جو کشت می شود این در حالی است که کارشناسان در تناوب کشت به خصوص گیاهان علوفه ای و حبوبات تاکید دارند.

  مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش افزود:  کشاورزان باید بعد از برداشت محصول  بلافاصله زمین را برای کشت فصل آینده آماده کنند.

وی بر عملیات شخم زمین بعد از برداشت محصول تاکید کرد و گفت: از مزیت های این روش استفاده از بقایای گیاهان برای غنی شدن خاک است و همچنین در فصل کشت که با کمبود ماشین آلات کشاورزی مواجه هستیم زمین برای کشت آماده است.

وی بر ارتقای حاصلخیزی خاک تاکید کرد و گفت: این منبع مهم را باید برای نسل های آینده حفظ کنیم پایداری تولید نیازمند خاک مناسب و غنی است.

کاظمیان  کاهش ماده آلی خاک کشاورزی در استان را زنگ خطری دانست و اظهار داشت: بحث مدیریت خاک باید جدی تر گرفته شود.

وی  گفت: از مجموع دیمزارهای زیر کشت غلات این استان ۹۸ هزار هکتار گندم و ۱۹ هزار هکتار جو است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود افزون بر ۲۶۶  هزار تن گندم از کشتزارهای این استان برداشت شود.

وی سطح زیر کشت گندم استان در سال جاری را ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: از مجموع این سطح ۴۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آبی و ۹۸ هزار هکتار دیم است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی سطح زیر کشت جو در این استان را ۴۲ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود از این سطح ۱۰۸ هزار تن محصول برداشت شود.

وی میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان را هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که در ۸۲ هزار بهره بردار در این بخش فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =