فشار آمریکا به ریاض و ابوظبی برای رفع تحریم ها علیه دوحه

تهران-ایرنا- روزنامه آمریکایی «وال‌استریت‌ژورنال» در مطلبی از فشار دولت ترامپ به ریاض و ابوظبی برای رفع تحریم ها علیه خطوط هوایی قطر با هدف تحت فشار قراردادن بیشتر ایران خبر داد.

این روزنامه آمریکایی روز چهارشنبه به نقل از منابع مطلع نوشت، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امارات و عربستان را تحت فشار قرار داده تا ممنوعیت پرواز هواپیماهای قطری از حریم هوایی این دو کشور را لغو کنند.

به نوشته این روزنامه،‌ ترامپ در تماس تلفنی با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی،‌ آن‌ها را تحت فشار قرار داد تا به ممنوعیت اعمال شده برای هواپیماهای قطری پایان دهند. این مسئله باعث شده که بیشتر هواپیماهای قطری از حریم هوایی ایران استفاده کنند.

طبق این گزارش، استفاده از حریم هوایی ایران توسط قطر به منبع درآمدی برای ایران تبدیل شده که آمریکا به دنبال قطع آن است.

در این گزارش آمده است،‌ بحران دیپلماتیک در منطقه (میان کشورهای حوزه خلیج فارس) برای چهارمین سال ادامه یافته و این مسئله باعث شده آمریکا نتواند فشارهایش علیه ایران را بیشتر و کامل کند.

یک منبع آمریکایی در این باره گفت: درآمدی که ایران از پرواز هواپیماهای قطری از آسمان کشورش به دست می‌آورد، مسئولان آمریکایی را نگران کرده است.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، پرواز هواپیماهای قطری از حریم هوایی ایران یکی از پیامدهای جانبی پیش‌بینی‌نشده بحران دیپلماتیک چهار کشور عربی با قطر بوده است.

وال استریت ژورنال نوشت،‌ دولت ترامپ اکنون تنها بر روی یک موضوع تمرکز کرده و آن هم حل اختلافات در زمینه حریم هوایی میان عربستان و امارات با قطر است.

کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر  از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم کلیه روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی‌شان را با قطر هم بستند.

کشورهای تحریم‌کننده، ۱۳ شرط برای ازسرگیری روابط با قطر تعیین کردند اما دوحه با بیان اینکه تحریم‌کنندگان هیچ دلیل قانع‌کننده برای اثبات ادعاهای خود در اختیار ندارند، تاکید دارد که این شروط در تناقض آشکار با حق حاکمیت این کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha