رییس‌جمهوری هشت طرح‌ زیربنایی آب و برق را افتتاح کرد

تهران- ایرنا- هشت طرح بزرگ نیروگاهی برق و آب در استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی با سرمایه‌گذاری مجموع ۲۶۳۰ میلیارد تومان به دستور رییس جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

در ششمین هفته پویش «الف ب ایران» در سال ٩٩، بهره‌برداری از طرح‌های مهم سد اشنویه (چپرآباد) در استان آذربایجان غربی، واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی عسلویه، طرح توسعه، اصلاح و بهینه‌سازی پروژه‌های شبکه توزیع نیروی برق بوشهر، طرح افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلو ولت گناوه، طرح افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلو ولت بوشهر۱، طرح توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت پارس، طرح افزایش ظرفیت پست صنعت بوشهر، طرح افزایش ظرفیت پست برق ۴۰۰ کیلوولت پارس عسلویه در استان بوشهر روز پنجشنبه و به صورت ویدیوکنفرانس و با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری آغاز شد.

واحد شماره یک بخش بخار سیکل ترکیبی عسلویه که با اعتبار ۲۲هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال و توسط بخش خصوصی، با ایجاد اشتغال پایدار برای ۸۰۰ نفر، به منظور افزایش راندمان تولید برق و تامین برق پایدار شبکه سراسری اجرا شده، که باعث افزایش راندمان نیروگاه از ۳۳ درصد به بیش از ۵۰ درصد خواهد شد و بیش از ۸۵ درصد تجهیزات آن توسط سازندگان داخلی تامین شده است.

طرح توسعه، اصلاح و بهینه‌سازی پروژه‌های شبکه توزیع نیروی برق استان بوشهر، طرح افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت گناوه، طرح افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت بوشهر، طرح توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت پارس، طرح افزایش ظرفیت پست صنعت بوشهر و طرح افزایش ظرفیت پست برق ۴۰۰ کیلوولت پارس، نیز با ایجاد اشتغال برای ۸۷ نفر و اعتباری بالغ بر هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال به منظور ارتقای پایداری شبکه و پاسخگویی به نیاز مشترکین جدید در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی دیگر پروژه‌های صنعت برق کشور بودند که امروز در بوشهر به بهره‌برداری رسیدند.

همچنین سد مخزنی اشنویه نیز با حجم مخزن ۴۶ میلیون متر مکعب، با هسته رسی و به منظور تامین آب زیست محیطی دریاچه ارومیه به میزان ۷۱ درصد، تامین آب شرب مورد نیاز شهرهای نالوس، اشنویه، محمدیار، نقده و روستاهای اطراف به میزان ۱۸.۶ درصد و تامین آب اراضی پایاب، حقابه کشاورزی منطقه به میزان ۱۰.۴ درصد و برای ۱۰۵۳ هکتار امروز با اعتباری بالغ بر ۲ هزار ۴۴۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۸۰۰ نفر به بهره‌برداری رسید.

مجموع ۸ پروژه افتتاح شده امروز وزارت نیرو، با اعتباری بالغ بر ۲۶هزار و۳۰۰ میلیارد ریال افتتاح شد که برای ۱۶۸۷ نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال می‌کند.

از ویژگی‌های بارز این ۸ طرح این است که همه این پروژه‌ها با اعتبارات ریالی از سوی بخش‌های دولتی و خصوصی و بدون اتکا به منابع ارزی اجرا شده‌اند.

بخش خصوصی ۲۲ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال و بخش دولتی ۳هزار و ۵۸۰میلیارد ریال برای اجرای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کردند.

امیدوارم افتتاح طرح‌های آب و برق شرایط بهتری برای مردم ایجاد کنند 

روحانی در زمان افتتاح هشت طرح در حوزه آب و برق، در گفت وگو با مدیران اجرایی این طرح‌ها در استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی، گفت: با توجه به این که بخار، منبع اصلی انرژی نیروگاهی که امروز افتتاح شده است و این که سوخت فسیلی نیست، کار بزرگی در این حوزه انجام شده است.

رییس جمهوری همچنین از تلاش وزارت نیرو و مهندسان و کارگرانی که در راه اندازی این طرح‌ها تشکر کرد و گفت: این طرح‌ها به دولت تعلق ندارد، بلکه به همه آنهایی که د ر طول این چند سال تلاش کردند،  متعلق است.

وی در زمان افتتاح طرح نیروگاهی در عسلویه تصریح کرد: دولت تجهیزات این طرح را تامین کرده و اعتبارات آن را در نظر گرفته اما این طرح در مجموع یک طرح ملی است و همه دست به دست هم دادند تا به نقطه مطلوب رسیدیم.

روحانی در زمان افتتاح طرح توزیع برق در استان بوشهر تصریح کرد: امیدوارم افتاح این طرح ها، برای همه متقاضیان مصرف برق بتواند شرایط مناسب تری در صنعت، کشاورزی و مصارف خانگی ایجاد کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha