آتش بی‌احتیاطی گردشگران در روستای درقلعه استهبان خاموش شد

شیراز- ایرنا- آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی روستای درقلعه استهبان که به گفته رئیس اداره منابع طبیعی این شهرستان به دلیل بی‌احتیاطی گردشگران رخ داده بود،با حضور بموقع تیم پیشتاز متشکل از اهالی روستا در کمتر از یک ساعت بطور کامل مهار شد.  

به گزارش دریافتی ایرنا ، مجاهد مهدی علیشاهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان گفت: بر اساس اعلام قرقبان فصلی مستقر در منطقه مبنی بر مشاهده دود در مرتع آب بند و جوار سد رودبال (که درفاصله ۵۰ کیلومتری شرق مرکز استهبان و ۱۸۳ کیلومتری شیراز قرار دارد ) تیم پیشتاز اطفای حریق مردمی روستای درقلعه و دهیار آن منطقه به محل عزیمت و کمتر از یک ساعت آتش سوزی را مهار کردند. 

وی افزود: در ادامه عملیات که ۱۳ خرداد بود، تیم پایش منابع طبیعی برای جلوگیری از روشن شدن مجدد آتش در محل مستقر شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان با اشاره به وسعت ۲۰۰ هزار هکتاری شهرستان گفت : از این میزان ۱۵۰ هزار هکتار جنگل و مرتع است که مراقبت و نگهداری از این سطح وسیع به تنهایی از عهده اداره منابع طبیعی به تنهایی خارج است لذا همکاری و همیاری مردم و گروه های دوستدار طبیعت در این راه بسیار راهگشا و مثمرثمر خواهد بود.

علیشاهی ادامه داد: اگراقدام به موقع و سرعت عمل گروه پیشتار اطفای حریق نبود سطح بیشتری از مراتع آتش می گرفت که باتوجه به گرمی هوا و سخت گذر بودن منطقه امکان گسترش آتش و تبدیل آن به یک فاجعه بزرگ وجود داشت.

وی از گردشگران خواست زمانی که به طبیعت وارد می شوند از رها کردن شیشه و بطری هایی پلاستیکی در عرصه ها خودداری کنند زیرا خرده شیشه ها با تابش نور خورشید به شکل ذره بین عمل می کنند و آغازگر حریق در عرصه های منابع طبیعی می شوند.

استهبان از شهرستان های شرقی فارس است که فاصله مرکز آن با شیراز حدود ۱۶۰ کیلومتر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =