جابرانصاری: روزآمدی قوانین و مقررات کنسولی برای رفع مشکلات ضروری است

تهران - ایرنا - معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه در نشست های امور کنسولی، چالشها و راهکارها، بر ضرورت روزآمدی قوانین و مقررات کنسولی تاکید کرد و گفت: در طول سالیان متمادی این مساله شکل گرفته که بخش کنسولی به جای کار فکری بخش اپراتوری صرف یدی بوده است.

به گزارش روز چهارشنبه اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین جابری انصاری افزود: این طرز تلقیِ نادرست آفات و آسیب های متعددی را به دنبال داشته است که از جمله آنها می‌توان به مغفول ماندن مساله آموزش نیروی انسانی و جدا ماندن بخش کنسولی از دیگر بخش‌های وزارت امور خارجه اشاره کرد.

وی مغفول ماندن بحث آموزش در این حوزه را آسیب دیگری دانست که به بخش کنسولی تحمیل شده است و افزود: این در حالی است که کارشناسان هر روزه در معرض مشکلات متعدد مردم قرار می‌گیرند و باید با اجتهاد خود در حدود قوانین و مقررات کشور این مشکلات را حل کنند.

معاون وزارت امور خارجه، ایستایی قوانین و مقررات در مقایسه با تحولات پرشتاب را یکی دیگر از مشکلات بخش کنسولی دانست و با اشاره به تحولاتی که در دنیای امروز در حوزه مسایلی چون مهاجرت، ملی گرایی و تابعیت ایجاد شده، گفت: مشکلات حوزه پویای  کنسولی را نمی‌توان با قوانین و مقرراتی که دهه‌ها پیش تدوین شده برطرف کرد برای مثال  قانون تابعیت در ایران در سال ۱۳۱۳ تدوین شده و از آن زمان تاکنون تحولات بسیاری در ایران و جهان در حوزه مسائل مربوط به تابعیت رخ داده، تحولاتی که طبعاً فراتر از حدود تصور قانونگذار در زمان تدوین این قانون بوده است.

وی افزود: مفاهیمی مانند ملی گرایی، دولت، ملت و حقوق شهروندی در سیر زمان دستخوش تغییر و تحولات زیادی  شده است و بی توجهی به همین مساله بدیهی می‌تواند مشکلات بسیاری را در روند خدمتگزاری به مردم ایجاد کند.

جابری انصاری تحولات صورت گرفته در معاونت کنسولی مجلس و ایرانیان وزارت خارجه را بر مبنای همین نگاه بنیادی توصیف کرد و افزود: با چنین پیش فرض هایی معاونت کنسولی توانست در یک سال گذشته مسایل متعددی را که ظاهراً لاینحل به نظر می‌رسید، در دستور کار قرار دهد و زمینه حل آنها را فراهم کند.

وی اضافه کرد: از جمله این مسائل می‌توان به زمینه سازی حل مشکل عدم صدور شناسنامه های جدید تعدادی از اتباع ایرانی مقیم خارج و همچنین تمهید حل مشکل ارایه خدمات کنسولی به همه ایرانیان مقیم خارج می توان، اشاره کرد.

جابری انصاری خواستار اجرای پروژه مهم تنقیح و روزآمدسازی مقررات و بخشنامه‌های متعدد حوزه کنسولی شد و گفت: با روزآمدی قوانین و مقررات کشور و سامانه های وزارت امور خارجه و روند ارائه خدمات کنسولی شفاف و روان به ایرانیان و مراجعین غیرایرانی امور کنسولی بیش از پیش تسهیل می شود.

معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه از پروژه میز خدمت کنسولی که مرحله آزمایشی آن آغاز شده و بزودی و پس از رفع مشکلات موردی آن، بصورت رسمی و با حضور وزیر امور خارجه و خبرنگاران رسانه های گروهی افتتاح خواهد شد، خبرداد و گفت: با هدف تسهیل ارائه خدمات کنسولی و تعمیق فرهنگ ارائه خدمات حداکثری، روان و شفاف به مردم و مراجعین این پروژه به اجرا درآمده است.

جابری انصاری در پایان ابراز امیدواری کرد: با اصلاح سامانه های الکترونیک کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه، میزان مراجعه فیزیکی و حضوری مردم به میزهای خدمت به حداقل رسیده و روند خدمات کنسولی همچنان تسهیل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =