بایدن در مراسم تشییع و خاکسپاری جورج فلوید شرکت می‌کند

تهران - ایرنا - جو بایدن تنها رقیبت دونالد ترامپ در انتخابات 2020 آمریکا که اخیرا نیز از نوع برخورد دولت او با معترضان به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست به دست پلیس به شدت انتقاد کرده است، اعلام کرد که ممکن است هفته آینده در مراسم تشییع و خاکسپاری فلوید شرکت کند.

به گزارش روز چهارشنبه سی ان ان، مراسم تشییع این شهروند سیاهپوست آمریکا که هفته گذشته بطور فجیعی توسط یک پلیس سفید پوست و در مقابل چشمان چند پلیس دیگر در شهر مینیاپولیس به قتل رسید، روز سه شنبه هفته آینده در ایالت بوستون برگزار می شود.

جو بایدن که در برخی محل های برگزاری اعتراض های مردمی علیه اقدام نژادپرستانه پلیس حضور یافته، اعلام کرده است که در خصوص شرکت کردن در مراسم تشییع جورج فلوید، درحال بررسی است.

بایدن روز سه شنبه در یک سخنرانی در شهر واشنگتن، بشدت به وجود نژادپرستی ساختاری در آمریکا انتقاد کرد و بر حمایت خود از تظاهرات سراسری آمریکا علیه خشونت پلیس تاکید کرد.
بایدن هفته گذشته هم با خانواده فلوید در یک تماس تلفنی صحبت کرد.
بایدن واکنش "ترامپ" به تظاهرات سراسری مردم آمریکا علیه خشونت پلیس و نژادپرستی را محکوم کرده است و آن را " ریختن بنزین بر روی آتش خشم مردم" خوانده است. او با این موضع گیری، بیان کرده است که راهش از راه ترامپ جداست.

در جریان اعتراض های مردمی در آمریکا که از هفته گذشته و در واکنش به قتل یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس سفید پوست آغاز شده و با برخورد شدید نیروهای نظامی و پلیس به خشونت کشیده شده، تا کنون دست کم 13 نفر از معترضان جان خود را از دست داده اند و 9 هزار نفر هم بازداشت شده اند.

دولت دونالد ترامپ برای جلوگیری از گسترش بیشتر خشونت ها، در بسیاری از شهرهای مقررات منع آمد و شد وضع کرده و حضور نیروهای نظامی در خیابان ها از جمله در واشنگتن و مقابل کاخ سفید را به شدت افزایش داده است است به گونه ای که شرایطی شبیه به حکومت نظامی ایجاد شده است. 

با وجود وضع مقررات منع آمد و شد، مردم اعتنایی به آن ندارند و اعتراض های خیابانی علیه نژادپرستی و رویکرد دولت ترامپ در قبال تبعیض نژادی علیه رنگین پوستان ادامه دارد.
https://edition.cnn.com/2020/06/02/politics/george-floyd-funeral-joe-biden/index.html

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =