توزیع حقابه زیست محیطی زاینده‌رود آغاز شد

اصفهان - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان روز چهارشنبه از آغاز توزیع بخشی از حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده‌رود خبر داد.

حسن ساسانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: توزیع آب زاینده‌رود برای تخصیص حقابه کشاورزی در شرق اصفهان امروز پایان یافت و ادامه جریان زاینده‌رود برای تامین بخشی از حقابه زیست محیطی خواهد بود.

وی ادامه داد: میزان خروجی از سد زاینده‌رود، حجم حقابه زیست محیطی و مقدار آب جاری در رودخانه در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

ساسانی, ورودی فعلی به سد را ۸۷.۸۰  و خروجی از آن را ۷۲ مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد و افزود: اکنون بالغ بر ۶۱۶ میلیون متر مکعب آب در پشت سد زاینده‌رود ذخیره شده است.

به گفته معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، میزان بارش‌ها در ایستگاه اندازه‌گیری سرشاخه‌های زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری(مهر ۹۸) تاکنون یک هزار و ۱۷۰ میلی‌متر بوده است.

وی اضافه کرد: بارندگی در مدت مشابه سال قبل ۲ هزار و ۱۲۴ و متوسط بلندمدت(۴۴ساله) یک هزار و ۳۵۱ میلی‌متر بود و مقایسه ارقام فوق نشان از کاهش به ترتیب ۴۵ و ۱۳ درصدی بارش‌ها نسبت به پارسال و میانگین بلندمدت دارد.

۱۶ تشکل مردمی زیست محیطی استان اصفهان روز گذشته(سه شنبه) با ارسال نامه‌ای به استاندار اصفهان، احقاق حقابه زیست محیطی، ادامه جریان رودخانه زاینده‌رود و تداوم حیات این رودخانه را خواستار شدند.

در این نامه تاکید شده که حقابه‌داران زاینده‌رود را نباید تنها صنایع و کشاورزی تصور کرد، زیرا علاوه بر میلیون‌ها انسانی که در شهرها و روستاهای مسیر زاینده‌رود زندگی و از آب آن استفاده می‌کنند، میلیاردها زیستمند بزرگ و کوچک از کف‌زیان و آبزیان تا پرنده و چرنده و انواع گیاهان حیات و مماتشان به جریان دائمی رودخانه وابسته است.

زاینده‌رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در پایداری محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی کشورمان و هستی تالاب گاوخونی داشته، در دهه‌های اخیر به‌علت برداشت‌های غیرقانونی، انتقال آب از این حوضه به دیگر حوضه‌ها و استان‌ها، تراکم جمعیت و  تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه فصلی تبدیل و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
کاهش چشمگیر منابع‌ آبی و خشکی زاینده‌رود که عمده آن بدلیل برداشت بی‌رویه غیرقانونی رُخ داده، اکنون در صدر چالش‌های فراروی استان نظیر آلودگی هوا، ترافیک، فرونشست زمین و مسائل زیست محیطی است که به تاکید کارشناسان و مسوولان امر باید برای برون‌رفت از این معضل اساسی، برنامه‌ریزی علمی و عملی پایدار با اجرای طرح‌های تامین آب صورت گیرد.

سد زاینده‌رود به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تامین‌کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =