۱۴ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۴
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83809591
۰ نفر

برچسب‌ها

آبرسانی سیار به عشایر یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری استان یزد گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و کوچ دیگر هنگام بهاره آنها که با تاخیر ۴۰ روزه در سال جاری صورت گرفت ، طرح آبرسانی سیار به این گروه از تولیدکنندگان محصولات دامی و لبنی آغاز شد.

حسن زارع  روز چهارشنبه در گفت و گو باخبرنگار ایرنا افزود: روزانه با سه دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری برای تامین آب شرب عشایر در استان های فارس و کرمان استفاده می شود.

وی بابیان اینکه برای تامین آب چهار میلیارد ریال اختصاص یافته است، اظهارکرد: برای عشایر استان که در شهرستان های ابرکوه و خاتم مستقر هستند، آب شرب مورد نیاز با همکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) تامین می‌شود.

رییس اداره امور عشایری یزد خاطر نشان کرد: از ماه های خرداد تا شهریور، هر ماه، ۱۵ تن آرد اختصاص یافت که به تدریج در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی یاد آورشد: برای تسهیل در ترد عشایر تیغ زنی هزار و ۲۰۰  کیلومتر ایل راه ها در حد فاصل مناطق ییلاقی و قشلاقی استان های یزد، فارس و کرمان با تخصیص هفت میلیارد ریال بودجه آغاز شد .

زارع  با اشاره به مطلوب شدن وضعیت مراتع مناطق ییلاقی استان در فصل بهار تصریح کرد: با توجه به مناسب بودن وضعیت بارندگی امسال، پوشش گیاهی و  تامین علوفه دام عشایر مشکلی وجود ندارد.

رییس اداره امور عشایری یزد اضافه کرد: با توجه به گستردگی مناطق عشایری و پراکندگی جمعیت آنها و همچنین ارائه آموزش‌های بهداشتی با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی  یزد، تاکنون موردی از تست مثبت  بیماری کرونا در میان عشایر استان گزارش نشده است.

وی تاکید کرد: همزمان با کوچ عشایر نیز تیم واکسیناسیون اداره کل دامپزشکی، عوامل نیروی انتظامی و عاملان توزیع نیازهای ضروری آنها  در زمان های مقرر استقرار یافتند.

تولیدات سالانه عشایر استان چهار هزار و ۳۸۰ تن انواع فراورده های دامی و لبنی است و علاوه بر تولید ۴۰۰ تن ( ۲۵ درصد) گوشت قرمز، آنها در تولید ۲۰ درصد صنایع‌ دستی استان نیز نقش بسزایی دارند.

جمعیت عشایر استان یزد سه هزار خانوار با ۱۰ هزار نفر جمعیت است که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =