۱۴ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 83809439
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۳ حفار متخلف در سقز دستگیر شدند

سنندج - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز با اشاره به اینکه مبارزه با غارتگران میراث فرهنگی در این شهرستان تشدید شده است، گفت: امسال ۱۳ حفار غیرمجاز میراث فرهنگی را دستگیر کردیم.

صلاح نصراللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کثرت آثار تاریخی و پهنه های گسترده محوطه‌های باستانی، صیانت از این آثار را با اهمیت و در حین حال، مشکل کرده ولی مبارزه با غارتگران میراث فرهنگی را بیشتر از قبل کرده‌ایم.

وی افزود: مبارزه با حفاران و غارتگران میراث فرهنگی، اقدامی ارزشمند است که سهل انگاری در آن، تاریخ و فرهنگ یک ملت را در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد.

نصراللهی تاکید کرد: این اداره در راستای حفاظت از ابنیه تاریخی، اتلال و محوطه‌های باستانی با تعامل سازنده با اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی و نیروهای نظامی و انتظامی و سرکشی مداوم از آثار، تمام توان خود را برای مقابله با سودجویان و غارتگران این آثار بکار گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز یادآور شد: از ابتدی سال تاکنون، سه باند حفاری غیر مجاز در محوطه‌های باستانی این شهرستان شناسایی و ۱۳ حفار غیر مجاز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

نصراللهی با بیان اینکه پاسداری از میراث کهن، مستلزم عزم جدی و مشارکت آحاد جامعه است از مردم خواست تا در صورت مشاهده موارد مشکوک در زمینه حفاری غیر مجاز و دیگر تخلفات حوزه میراث فرهنگی، مراتب را به شماره ۰۸۷۳۶۲۳۸۳۷۷ اداره میراث فرهنگی سقز یا نزدیکترین پاسگاه انتظامی اطلاع دهند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =