رهبر دموکرات‌های سنا: ترامپ از ارتش برای ارعاب آمریکایی‌ها استفاده می‌کند

نیویورک- ایرنا- رهبر دموکراتها در سنای آمریکا، دستور رئیس جمهوری این کشور علیه معترضان تبعیض‌نژادی را ضدیت آشکار با قانون اساسی و سوء استفاده از قدرت دانست و گفت: این دولت از ارتش برای ارعاب شهروندان استفاده می‌کند.

چاک شومر روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای افزود: میلیون‌ها آمریکایی از هر نژاد و پیشینه‌ای که برای اعتراض مسالمت‌آمیز به خیابان‌ها آمده‌اند، کار شریفی انجام می‌دهند: به ما یادآوری می‌کنند که شکست تصویب قانون اصلاح پلیس پذیرفتنی نیست، جان سیاهان اهمیت دارد و ما باید اکنون به بی‌عدالتی توجه و مقابله کنیم.

ده‌ها هزار شهروند آمریکایی در ده‌ها شهر این کشور از روز سه‌شنبه گذشته در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست افسر پلیس شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به خیابان‌ها آمده‌اند تا بار دیگر تبعیض‌نژادی طولانی مدت در این کشور را یادآور شوند و بخواهند عدالت در همه ابعاد آن اجرا شود.

رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا ادامه داد: ما در دو بحران کووید-۱۹ و بی‌عدالتی نژادی قرار داریم و رئیس جمهوری ترامپ بدبختانه در مدیریت هر دوی آنها شکست خورده است.

شومر با بیان اینکه «دموکرات‌های سنا در تلاشند تا در پاسخ به این بحران‌ها اقدام کنند»، خطاب به سناتور میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در این مجلس گفت: باید به قرار دادن لایحه اصلاح نیروی قهریه در صحن سنا متعهد شوید. یک کشور متفرق، نمی‌تواند برای بهبودی و راه حل‌ها صبر کند.

وی با اشاره به دستور ترامپ برای استقرار گارد ملی و ارتش در خیابان‌ها و اعلام وضعیت شبه حکومت نظامی برای منع آمد و شد، اظهار کرد: سنگدلی رئیس جمهوری ترامپ برای آنکه این مرد ضعیف، احساس قدرت کند، او را به دستور دادن به افسران فدرال در استفاده از گاز اشک‌آور علیه اجتماع معترضان مسالمت‌آمیز آمریکایی رهنمون ساخت تا بتواند راه خود را برای ایجاد یک فرصت عکس در کنار کلیسا باز کند.

این دموکرات مجلس سنای آمریکا یادآور شد: او می‌توانست انجیل را در دست حرکت دهد بدون آنکه به عنوان یک طرفدار انجیل، آن را بخواند.

اشاره شومر به اقدام روز گذشته ترامپ است که در میان انبوهی از افسران گارد ملی به کلیسای سنت جونز رفت و بدون آنکه وارد کلیسا شود، در کنار تابلوی آن، انجیل را در دست گرفت و بدون خواندن آن، خطاب به دوربین‌ها گفت : آمریکا بار دیگر عظمت خواهد یافت.

وی تاکید کرد: رئیس جمهوری ترامپ به پلیس فدرال دستور داد به معترضان مسالمت‌آمیزی که حق قانون اساسی خود را عمل می‌کردند، با گاز اشک‌آور حمله کنند در حالیکه بالگردهای نظامی هم بالای سرشان به پرواز درآمده بود.

رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا تصریح کرد: سوء استفاده از قدرت رئیس جمهوری، ترسناک و آشکارا ضد قانون اساسی است.

ترامپ پیش از این هم با اتهام سوء استفاده از قدرت، مورد استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفته بود.
شومر با تاکید بر اینکه ترامپ باید به سرعت به این رفتار خاتمه دهد، گفت: مارک اسپر وزیر دفاع و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش نباید اجازه دهند ارتش آمریکا حتی به این رفتار جسورانه زشت نزدیک شوند. این دولت از ارتش به عنوان ابزاری برای ارعاب شهروندان آمریکایی استفاده می‌کند.

بازرس کل وزارت دفاع باید یک بازرسی را درباره اینکه ارتش چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند، آغاز کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =