عادی دیدن شرایط کرونا پیامدهای غیرقابل جبران دارد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها و عادی دیدن شرایط کرونا می‌تواند پیامدهای بسیار نامطلوب و غیرقابل جبران به همراه داشته باشد.

 محمد صادق معتمدیان روز سه‌شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا خاطرنشان کرد: اگرچه در بحث آمار ابتلای بیماران روند کاهشی و ثابتی داریم اما خطر کرونا همچنان در کمین است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی وی ادامه داد: با بازگشت برخی از شهرها به روال عادی، حساسیت‌ مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش پیدا کرده در حالیکه کرونا از بین نرفته و حتی ضعیف هم نشده است.

وی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست ستاد ملی مدیریت کرونا، تصریح کرد: مواردی همچون طولانی شدن زمان شیوع بیماری، تصمیمات کشوری برای بازگشت برخی امور به شرایط عادی و مواردی از این دست در این کاهش حساسیت ها مؤثر بوده‌اند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: افزایش آمار ابتلای بیماران در برخی استان‌ها ناشی از همین کاهش حساسیت‌ها است.

وی با اشاره به عواقب ناشی از این اتفاق و عادی جلوه نمودن شرایط، بر لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر و ارائه راهکارهایی در جهت اعلام خطرات به مردم با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای تأکید کرد.

معتمدیان اظهار داشت: تأکید ما در ستاد مدیریت کرونای استان، همچنان بر پرهیز مردم از رفتن به سفرهای غیر ضروری است.

وی ادامه داد: در سفرهای ضروری نیز به ویژه در زمان استفاده از اتوبوس، قطار یا هواپیما، رعایت دستورالعمل های بهداشتی الزامی است.

وی با بیان اینکه تأکید ستاد بر رعایت پروتکل‌ها، صرفا به جهت کاهش آسیب‌های وارده به مردم است افزود: در ابتدای کار و با وجود محدودیت‌های ابلاغی و تعطیلی اماکن عمومی، مهمترین وظیفه ما نظارت بر روند اجرای مصوبات بود اما در شرایط فعلی، باید حساسیت موضوع را به صورت مکرر به مردم یادآوری کنیم.

معتمدیان در ادامه به برخی از مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین تصمیمات ستاد، موزه‌ها و اماکن تاریخی برای بازدید عموم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی شد.

وی با اشاره به بازگشایی دانشگاه‌ها افزود: از روز شنبه ۱۷ خرداد، دانشگاه ها برای برگزاری واحدهای عملی پذیرای دانشجویان خواهند بود.

وی ادامه داد:  دانشگاه‌ها مکلفند با برنامه‌ریزی دقیق در جهت حفظ سلامت دانشجویان، رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی را در برنامه داشته باشند.

وی با تأکید بر فعال‌تر شدن کمیته نظارت و ادامه یافتن نظارت‌ها توسط واحدهای نظارتی گفت: تمکین از مصوبات ستاد ملی کرونا الزامی است لذا با این کنترل‌ها باید از بروز تخطی‌ها ممانعت کنیم.

معتمدیان یادآور شد: با توجه به مصوبه سوم خرداد ماه ستاد ملی کرونا، تمام مساجد کشور در تمامی مناطق بدون توجه به رنگ‌بندی شهرها صرفا برای برگزاری نماز جماعت باز شده است.

وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، در اختیار داشتن وسایل شخصی مثل سجاده، مهر و جانماز، حضور در مسجد در حداقل زمان ممکن و ممانعت از برگزاری هر گونه تجمعی غیر از نماز جماعت را از موارد تأکید شده در این مصوبه عنوان کرد.

وی ادامه داد: در همین راستا از روز شنبه ۱۷ خرداد ماه، نماز جماعت ادارات نیز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به همراه داشتن لوازم فردی مثل جانماز،استفاده از ماسک و در حداقل زمان ممکن برگزار می شود.

استاندار خراسان جنوبی از برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) نیز گفت: بر اساس مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا، مراسم گرامیداشت این روز عزیز، با محوریت سپاه پاسداران و با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی و در فضای باز صورت می‌گیرد.

معتمدیان افزود: حفظ سلامت مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مهمترین علل اعمال محدودیت‌ها و تأکیدها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =