نیروهای داوطلب تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

تهران - ایرنا - رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: نیروهای داوطلب که با هماهنگی سازمان مدیریت بحران به مناطق اعزام می‌شوند، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اسماعیل نجار در دیدار محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان و شبکه امداد و نجات تشکلهای جوانان و خواسته وی مبنی بر پوشش خدمات بیمه ای به خانواده کسانی که در این راه شهید می شوند، افزود: هر کسی که با هماهنگی این سازمان به عنوان کمک رسان به مناطق بحران اعزام شود به عنوان فداکار خدمتی شناخته می شود و این دو حالت دارد، یکی این که یا آن فرد وابسته به یک نهاد است که در این صورت بر اساس دستورالعمل های همان نهاد مربوطه کار بیمه او و خانواده اش انجام می شود یا اینکه نیروی داوطلب است که در صورت حادثه، فداکار خدمتی محسوب می شود و بر اساس آیین نامه ای که در حال تدوین آن هستیم حمایت خواهد شد.

وی در این نشست با تشکر از اهتمام و تلاش های معاونت امور جوانان و تشکل های مردم نهاد جوانان در حوزه امداد و نجات، افزود: در موضوع مدیریت بحران اساس کار مردم هستند و بهترین کمک به ما آموزش دادن مناسب به مردم است. اگر مردم در زمینه امداد و نجات خوب آموزش ببینند و بدانند در مواقع بحران چه کارهایی باید انجام دهند و یا چه کارهایی بیشتر به بحران دامن می زند، بزرگترین کمک در زمینه مدیریت بحران انجام می گیرد که در این زمینه سمن‌ها می توانند کمک های خوب و بزرگی داشته باشند.

رییس سازمان مدیریت بحران با تاکید بر موضوع آموزش مدیریت بحران، تصریح کرد: اگر فردی که می خواهد کمک کند اموزش مناسب ندیده باشد، این کمک او می تواند خطرناک تر از کمک نکردن او باشد.
تندگویان نیز در این جلسه که محور آن معرفی شبکه تخصصی امداد و نجات سمن های جوانان و فعالیت های آن ها در مواقع بحران بود، گفت: در حوزه سمن ها پس از افزایش کمی آن ها که در حال حاضر به مرز ۳ هزار سمن رسیده است به سمت کیفی سازی حرکت کردیم و در این راستا شبکه های تخصصی سمن ها را ایجاد کردیم که یکی از این شبکه های تخصصی شبکه ملی امداد و نجات است.

وی در خصوص تشکیل شبکه تخصصی امداد و نجات، تصریح کرد: پس از وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله در کشور، سمنهای جوانان جزو اولین نهاد ها و افرادی بودند که به کمک رسانی مردم شتافتند و با تخصص هایی که داشتند کارهای بزرگی انجام دادند که ما به این فکر افتادیم تا با تشکیل شبکه تخصصی امداد و نجات از این ظرفیت بزرگ استفاده بیشتری کنیم که در این راه دبیرخانه این شبکه را در استان اصفهان پایه گذاری کردیم و سمنهای تخصصی این زمینه شناسایی و توسط این شبکه باهم مرتبط شدند.

تندگویان با بیان این که کارگاه های آموزشی تخصصی خوبی برای سمنهای عضو شبکه امداد نجات برگزار شده است، گفت: در مواقع بحران و حواث طبیعی این سمنها به سرعت با هم هماهنگ و وظایف بین آن ها تقسیم و کار کمک رسانی با توجه به نیازهای استعلام شده و تخصص های اعضای این سمن ها انجام می شود.

معاون امور جوانان گفت: با توجه به کاری که تشکل های امداد و نجات ما انجام می دهد و ماموریت هایی که سازمان مدیریت بحران دارد، نیاز به یک توافق و همکاری داریم تا در این زمینه به یک جمع بندی مناسب برسیم.

وی تاکید کرد: اعضای شبکه تخصصی امداد و نجات سمن های جوانان دوره های تخصصی خوبی دیده و ساختارشان شکل گرفته است و شبکه ظرفیت بسیار خوبی است که توانستیم در دولت ایجاد کنیم تا در کنار سایر نهاد هایی که در این حوزه فعالیت می کنند، بتوانیم یک کار هم افزا و به دور از موازی کاری انجام دهیم.

تندگویان با بیان این که کمک های شبکه امداد و نجات و سمن های جوانان محدود به مواقع بحران نیست، افزود: کارگره های جهادی سمن ها در طول سال به مناطق محروم رسیدگی می کنند. در همین بحث ویروس کرونا نیز در ۳۱ استان کشور تولید و توزیع اقلام بهداشتی و ضد عفونی کردن معابر داشتیم و اقدامات تشکلهای جوانان در این زمینه بسیار چشمگیر بوده است.

معاون امور جوانان در بخش دیگری از سخنانش به مشکل موازی کاری نهاد های مختلف و عدم همکاری و هم افزایی با یکدیگر در زمینه امداد و کمک رسانی اشاره کرد و گفت: ما آمادگی این را داریم که به شرط رفع موازی کاری ها و دادن اختیارات، مسئولیت هر بخش تخصصی حوزه امداد و نجات را بپذیریم و سازمان مدیریت بحران برای ما وظیفه تعیین کند و از ما گزارش بخواهد.

وی ادامه داد: می توانیم همین روال کنونی را در پیش بگیریم و با رفع موازی کاری ها، تقویت آموزش ها و دوره های کارگاهی، در کنار سایر ارگان ها یک کار هم افزا در جهت امداد رسانی به مردم در مواقع بحران انجام دهیم.

محمد مهدی تندگویان، امروز (سه شنبه) به همراه سجاد سالک مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی جوانان با حضور در سازمان مدیریت بحران کشور با اسماعیل نجار رئیس این سازمان دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =