کاهش ۲۰ درصدی ذخایر خونی در کشور

تبریز- ایرنا - مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: هم اکنون ذخایر خونی کشور نسبت به زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

پیمان عشقی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از یکی از پایگاههای انتقال خون تبریز با ابراز نگرانی از کاهش ذخایر خونی در کشور از همه مردم خواست همچون سال های گذشته به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند.
وی با اشاره به افزایش نیاز به فرآورده های خونی اظهار کرد: تعداد بیماران در ایام کرونا کم نشده است و اتاق های عمل فعال هستند و به دلیل اینکه مدتی بیمارستان ها فعالیت نمی کردند، نیاز به فراورده های خونی افزایش یافته است.
وی افزود: از لحاظ شرایط بهداشتی و رعایت استانداردهای لازم در رابطه با پیشگیری از کرونا، تمامی اقدامات و پروتکل های بهداشتی رعایت می شود و مراکز اهدای خون امن ترین جاست، بنابراین مردم بدون ترس در این مراکز حضور یابند و بخشی از خون خود را اهدا کنند.
عشقی همچنین از بهبود یافتگان کرونا که یک ماه از بهبودیشان گذشته و سالم هستند، درخواست کرد برای اهدای پلاسما در مراکز اهدا خون حضور پیدا کنند زیرا این پادتن در بدن نمی ماند و سطح پادتن خون پایین می آید.
وی خاطرنشان کرد: بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما باید در ۳ یا ۴ ماه اول بعد از بهبودی مراجعه کنند و ماهی یکبار می توانند پلاسما اهدا کنند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد: از بهبودیافتگان فقط زرد آبه خون برای نجات جان بیماران کرونایی که در تختهای بیمارستان بستری هستند، گرفته می شود.
وی افزود: به دنبال بحران جهانی کرونا یکی از معضلاتی که همه دنیا درگیر آن بوده، معضل کمبود خون است که به خاطر نگرانی اهدا کنندگان از اینکه از منزل بیرون نیایند و در مراکز تجمع پیدا نکنند، همه مراکز دچار مشکل شدند.
وی ادامه داد: خوشبختانه ایران در این برهه دچار بحران نشد و در حالی که برخی از کشورها استانداردهای اهدای خون خود را پایین آوردند ما با استانداردهای قبلی و سختگیرانه اهدای خون را ادامه دادیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =