شرکت غله مشکل دو سیلوی گندم خراسان شمالی را بر طرف کند

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به آغاز برداشت گندم از سطح کشتزارها، شرکت غله مشکل دو سیلوی گندم در این استان را برطرف کند.

عبدالله یوسفی روز سه‌شنبه در نشست کارگروه طرح یاوران تولید اظهار داشت: دو سیلوی گندم در آشخانه و فاروج مشکلاتی دارند که متاسفانه با رسیدن فصل آغاز برداشت گندم و دانه های روغنی هنوز برطرف نشده است.

 وی از شرکت غله استان خواست تا مشکلات این دو سیلو را برطرف کند و گفت: این دو مرکز باید به چرخه خرید گندم افزوده شوند.

وی گفت: این دو سه سیلو سرمایه ملی کشور است و اگر افراد مشکلاتی داشته اند باید برطرف کنید و در غیر صورت به فرد دیگری اجاره داده شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که امسال گندم به خارج از استان حمل شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بر مدیریت خرید گندم در استان ها تاکید کرده است.

 وی گفت: برای رفع این مشکل خواسته ایم که دادستان با همکاری فرمانداری و  شرکت  غله ورود پیدا کند و اگر فرد مشکلاتی دارد به افراد دیگری واگذار شود.

امسال در سطح ۱۴۷ هزار هکتار از کشتزارهای استان گندم کشت شده است که پیش بینی می شود ۲۶۶ هزار تن برداشت و ۱۸۶ هزار تن از کشاورزان خرید شود.

چهار هزار و ۴۶ هکتار کشتزار خراسان شمالی زیر کشت کلزا رفته که پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۶ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود.

 ظرفیت ذخیره سازی شرکت غله در استان افزون بر ۲۵۰ هزار تن است که این فضاها شامل سیلوی بتنی استاندارد ۵۵ هزار تن،   ۱۵ هزار تن به صورت روباز با انبار چادری و همچنین حدود ۱۸۰ هزار تن به صورت انبارهای مکانیزه، نیمه مکانیزه، ساده و سیلو های فلزی کارخانجات و بخش خصوصی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اجرای طرح یاوران تولید اشاره ای کرد و گفت: این طرح توسط وزارت جهاد کشاورزی با هدف همکاری، مشارکت و  هم افزایی بین محققان نیروهای اجرایی و ترویج برای افزایش دانش به بهره برداران و رفع مشکلات مختلف در حوزه تولیدات کشاورزی و دامی ابلاغ شده است.

یوسفی افزود: در این طرح محققان و نیروهای اجرایی از اراضی کشاورزی به صورت مشترک بازدید خواهند کرد و پس از شناسایی مشکل برای رفع آن تلاش خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در افزایش سطح زیر کشت در سال‌های جاری از ۲۰۰ هکتار به چهار هزار هکتار  کشت زعفران اشاره‌ای کرد و گفت: در این سال‌ها که با کم‌آبی نیز مواجه بوده‌ایم  کشاورزان فاروجی  به سمت کشت این محصول رفته اند اما آیا پشتوانه علمی و  تحقیقاتی همراه آن است.

 وی افزود: در سال زراعی گذشته یک سرما به یک باره محصول بیشتر زعفران کاران استان را از بین برد باید برای چالش ها چاره‌ای بیندیشید.

وی اظهار داشت: محققان باید در کارگروهی برای رفع مشکلات قشر کشاورز تلاش کنند و راهکارهایی نیز برای آن ارائه دهند.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =