راه اندازی شرکت تعاونی برای کارگران در رفسنجان ضروری است

کرمان - ایرنا - فرماندار رفسنجان گفت: باید برای ساماندهی‌ کارگران این شهرستان شرکت تعاونی ایجاد کرد تا به طور اساسی نیازهای آن ها ساماندهی و برطرف شود.

مجید فصیحی هرندی روز سه شنبه در جلسه ستاد پسته شهرستان در محل فرمانداری افزود: در رفسنجان برداشت پسته از شهریور آغاز و به مدت تقریباً ۵۰ روز طول می کشد که روزانه ۲۵ هزار کارگر نیاز است تا این محصول از باغات برداشت و به مرحله فروش برسد.

وی تصریح کرد: این کارگران نیازهای بیمه ای، اسکان، بهداشتی، نان، خوراک، امنیت و دستمزد دارند که باید شرکت تعاونی کارگران‌ در این شهرستان راه اندازی شود و در مورد مسائل آن‌ ها راه چاره ای اندیشید.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: در این شرکت اطلاعات کارگران‌ باید ثبت و برای آن‌ ها کارت صادر شود تا ضمن حمایت آن‌ ها در طول سال، کارفرمایان هم با خیال آسوده و بدون دغدغه کارگران شناسایی شده را به کار بگیرند.

وی افزود: بخش خصوصی جهت ایجاد چنین شرکت تعاونی برای کارگران وارد شود و دولت هم حمایت می کند.

فصیحی هرندی با اعلام کمک طلبیدن از صاحبان‌ علم‌ و اندیشه های خوب، از  نظریه پردازان، دانشگاهیان‌ و همه ظرفیت‌ ها در راستای رفع مشکلات پسته که محصول لوکس و ارزآور است تصریح کرد: تمام مراحل پسته از کاشت، داشت، برداشت، فروش و صادرات باید برنامه ریزی شده‌ باشد تا تولیدکنندگان‌ و صادرکنندگان متضرر نشوند.

وی بیان کرد: یکی از معضلات در حوزه پسته کمبود سم، احتکار و گران فروشی است باید سایتی متشکل از جهاد کشاورزی، فروشندگان، کارخانه های تولید کننده و متولیان امر راه اندازی شود و اعلام کند که چه نوع سمی و با کیفیت یا فاقد کیفیت در بازار وجود دارد و این را اعلام کند که کشاورزان و مصرف کنندگان سمومِ با کیفیت را از فروشگاه های مجاز تهیه کنند.

فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه ۶ هزار میلیارد تومان پول از برداشت محصول پسته وارد رفسنجان می شود گفت: امّا باید نقدینگی برای جمع آوری این محصول تأمین شود و بانک ها و دولت حامی این امر باشند.

برداشت روزانه پسته در رفسنجان با کمک یک میلیون نفر کارگر

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان هم گفت: در فصل برداشت پسته که از شهریور آغاز می شود و تا دو ماه ادامه دارد روزانه یک میلیون نفر کار برداشت پسته را انجام می دهند.

عباس حاج عبدالهی بیان کرد: با توجه به اینکه میزان تولید پسته سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر است، در شهرستان روزانه یک میلیون نفردر روز، کارگر نیاز است که تا پایان زمان برداشت قریب ۲۰ هزار کارگر برای برداشت پسته لازم است.

وی با ابراز نگرانی از افزایش نرخ روزمزد کارگر تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا ممکن است ورود کارگران فصلی برای برداشت پسته، تشدید این بیماری را در پی داشته باشد و این عامل مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد نماید، همانطور که برداشت گل محمدی سال جاری در شهرستان بردسیر با مشکل روبرو شد.

حاج عبدالهی افزود: قیمت کارگر در چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته است، کارگر برای کارهای کوتاه مدت روزی ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان مزد دریافت می کند که احتمالا در فصل برداشت پسته بیشتر خواهد شد.

حاج عبدالهی به افزایش سرسام آور قیمت سموم کشاورزی اشاره کرد و گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده های کشاورزی از آبان ماه سال گذشته واردکنندگان و تولید کنندگان سموم نتوانستند سموم کشاورزی را تولید کنند و این عامل باعث افزایش بسیار شدید قیمت سموم شد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از فروشندگان سموم، محصولات خود را به کارخانه ها عرضه نمی کنند و این عامل هم در افزایش قیمت سموم نقش داشته است و خرید و فروش سم در مراکز غیررسمی به قیمت های غیر متعارف صورت می گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =