ممنوعیت بزرگداشت یک سیاهپوست در فرانسه؛ ترس از تکرار خشونت‌های آمریکا

تهران- ایرنا- پلیس پاریس روز سه‌شنبه(۱۳ خرداد) به علت نگرانی از تکرار رخدادهای خشونت‌بار آمریکا در در این شهر، برگزاری تظاهرات برنامه‌ریزی شده برای بزرگداشت یاد « آداما ترائوره - Adama Traore» شهروند ۲۴ ساله سیاهپوست را که توسط پلیس فرانسه کشته شد، ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس؛ کشته شدن این جوان سیاهپوست در عملیات سال ۲۰۱۶ پلیس فرانسه، با رخدادهای منتهی به قتل جرج فلوید شهروند رنگین پوست ایالات متحده، همانند دانسته شده است.

براساس بیانیه اداره پلیس پاریس، خطر بروز ناآرامی اجتماعی و به خطر افتادن سلامت همگان به علت همه‌گیری کرونا در گردهمایی‌های بزرگ وجود دارد.

برگزاری این تظاهرات توجه کنشگران و کاربران شبکه‌های اجتماعی فرانسه را از میان حامیان جنبش «جان سیاهپوستان اهمیت دارد» و تظاهرات اعتراض‌آمیز در ایالات متحده، به خود جلب کرده است.

ناآرامی‌های خشن در پی کشته شدن فلوید آفریقایی‌تبار در ۲۵ مه (دوشنبه ۵ خردادماه) به علت فشار زانوی یک مامور سفیدپوست بر گردن او، سراسر خاک ایالات متحده را فراگرفته است.

تظاهرات خشونت‌باری نیز در پی کشته شدن ترائوره در سال ۲۰۱۶ در هنگام انتقال او به یک پاسگاه پلیس پس از دستگیر شدنش در شمال پاریس، سراسر کشور فرانسه را فراگرفت.
با توجه به وجود مسائل تبعیض‌نژادی در برخی جوامع اروپایی، ممکن است نگرانی‌های مشابهی برای برخی کشورهای اروپایی نیز وجود داشته باشد.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =