بیش از ۹ هزار تن پسته ایران صادر شد

کرمان - ایرنا - رئیس انجمن پسته ایران از صدور ۹ هزار و ۱۳۴ تن پسته کشورمان در اردیبهشت ماه امسال خبر داد و گفت : ۳ هزار و ۷۵  تن این محصول از گمرک رفسنجان خارج و به کشورهای دیگر صادر شد.

 حسین رضایی روز سه شنبه در نشست ستاد پسته شهرستان رفسنجان با اشاره به اینکه صادرات پسته از سال ۹۷ به شدت در حال کاهش است اظهار داشت: از اوایل سال ۸۳ حدود ۴۹ درصد محصول پسته از کشور خارج و صادر می کردیم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۳ بالای ۵۴ درصد این محصول صادر شد اما از سال گذشته تا فروردین امسال میانگین محصول صادر شده  ۳۹ درصد و صادرات پسته کمتر شده است.

رضایی با بیان اینکه در بورس بیشتر از ۱۰ درصد محصول پسته را نمی توان عرضه کرد ، گفت: مصرف داخلی پسته ۲۰ هزار تن در کشور است و تقریباً ۹۰ درصد پسته باید صادر شود.

وی ادامه داد: ایران صنعت ۱۰ میلیارد دلاری پسته را دارد که  ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار آن در بازار است و برای حفظ این بازار باید تلاش کرد تا بقیه ۸ میلیارد دلار این محصول هدر نرود.

رئیس انجمن پسته ایران با اشاره به اینکه تولید پسته از تقاضای آن بیشتر است افزود: سالیانه ۱۵ هزار ایکر( واحد سطح در امریکا) باغ پسته به سطح زیر کشت این محصول در آمریکا اضافه می شود و در ایران هم سالیانه ۱۲ هزار هکتار به سطح زیر کشت این محصول افزوده می شود که رقم قابل توجهی است.

به گفته رضایی مصرف پسته در جامعه به ویژه در چین به دلیل مسائل خاصی که در دنیا حکم فرما شد بشدت  افت کرده و در واقع اقتصاد پسته  این روزها حال خوشی ندارد زیرا با آمدن کرونا اقتصاد و مصرف پسته کاهش پیدا کرده است.

رضایی بیان کرد: جلسه ای با اتحادیه خشکبار گذاشتیم به این نتیجه رسیدیم سیاست عرضه محصول باید عوض شود آمریکا به تدریج قیمت ها را افزایش می دهد این ها مسائلی است که بازار پسته را بسیار پیچیده کرده است و باید پیش بینی، شفاف سازی و اطلاع رسانی کنیم.

وی با اشاره به اینکه کاهش قیمت آجیل از جمله بادام بر قیمت پسته هم تأثیرگذار است ،گفت: قیمت بادام در دنیا هر یک کیلو گرم ۲ دلار پایین آمده  و نزدیک ۳ میلیون تن تولید امسال است؛ قیمت پسته هم متأثر از قیمت آجیل به ویژه بادام است.

رضایی خاطرنشان کرد: جلسه ای با اتاق کرمان و بانک مرکزی داشتیم و این موضوع را پیگیری و قرار تفاهم نامه ای بابت مسائل ارزی پسته تدوین شد که  شامل بندهایی است یکی اینکه تهاتر ارز وارد کننده که در سامانه صمت ثبت می شود دیگر نیاز به ارائه سند نباشد.

وی دیگر بند این تفاهم نامه را این طور عنوان کرد که ارز حاصل از صادرات پسته تماماً به واردات کالا اختصاص یابد؛ بند دیگر این تفاهم نامه هم مربوط به توافق رسیدن واردکننده کالاها و صادرکنندگان پسته است که از ارز پسته استفاده کنند و کالای مورد نیاز با کیفیت را وارد کنند.

رئیس انجمن پسته ایران خاطرنشان کرد: پسته اشتغالزایی خوبی در ایران ایجاد کرده  و در بحث کارگران فصلی؛ روزانه در رفسنجان یک میلیون کارگر برای برداشت پسته به کار گرفته می شود لذا ۴۷۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که سالانه۵ میلیون نفر روزآبیاری این باغات را انجام می دهند .

وی ادامه داد: نزدیک ۵۱ میلیون نفر اشتغالزایی در صنعت پسته کشور ایجاد شده که مستقیم درگیر این صنعت از کاشت، خدمات، آبیاری، سم پاشی، تعمیرات و برداشت، صادرات و فروش هستند.

رضایی خاطرنشان کرد: بحث  ارز دولتی بود که از سموم حذف شده لذا کشاورزان به جای استفاده از سموم در باغات، از گوگرد استفاده کنند که خیلی موثر است و روش و نحوه انتشار آن در قالب کلیپی در حال تهیه است که به زودی به بازار می آید تا کشاورزان بهره مند شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها