۴۵ مرکز مثبت زندگی در زنجان ایجاد می‌شود

زنجان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته ۴۵ مرکز مثبت زندگی در راستای تحقق شاخص‌های سلامت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی ایجاد می‌شوند و در این میان امکاناتی فراهم‌شده تا در قالب سامانه‌های الکترونیکی درخواست‌ها و ثبت‌نام‌ها انجام گیرد.

محمد محمدی قیداری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون ۱۲۷ نفر برای دریافت مجوز ثبت نام کرده‌اند که پس از اتمام فرایند ثبت‌نام و بررسی مدارک و صلاحیت‌ها، مجوز موافقت اصولی به مدت سه ماه صادر می‌شود، اگر متقاضی طی این مدت اقدام به تاسیس مرکز نکند، مجوز او باطل شده و به متقاضی دیگری فرصت فعالیت داده می‌شود.

وی اضافه کرد: تعیین محل تاسیس مراکز بر اساس توزیع جغرافیایی و جمعیتی مددجویان‌مستمری بگیر بهزیستی است که بر حسب محل سکونت مددجویان در نقشه جغرافیایی هر ۴۵۰ خانوار تحت پوشش یک‌ مرکز قرار می‌گیرد و مراکز بر محور مددکاران اجتماعی و بر پایه دولت الکترونیک خواهند بود.

این مسؤول ادامه داد: با توجه به برنامه اعلام شده، ۲۲ خدمت در همه حیطه‌های اجتماعی، توانبخشی و پیشگیری در مراکز مثبت زندگی استان ارائه خواهد شد و خدماتی همانند آموزش‌های تشکیل و تحکیم خانواده، آموزش‌های مهارت‌های زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، آگاه سازی برای پیشگیری از معلولیت، غربالگری سطح یک پیشگیری از معلولیت ها و غربالگری بینایی، شنوایی، اختلالات ژنتیکی و اوتیسم را نیز شامل می شود.

وی اظهار داشت: خدمات مراکز شامل ثبت درخواست و تشکیل پرونده فرزند خواندگی، پاسخگویی به مراجعین، اخذ و بررسی مدارک، پیگیری امور مددکاری خانواده، ارجاع به مراکز بالاتر و سایر دستگاه ها، شناسایی فعال جامعه هدف، انجام استعلامات، پیگیری‌های مورد نیاز جهت صدور مجوز و دیگر موارد مرتبط است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان ادامه داد: خدمات این مراکز برای مددجویان به صورت رایگان بوده و از افراد عادی فقط هزینه‌های پیشخوان و ثبت‌نام دریافت می‌شود و مجوز فعالیت مراکز مثبت زندگی یا مراکز خدمات بهزیستی، خانواده‌ها خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: در این مراکز پرونده‌های مددکاری اجتماعی خانوار به صورت الکترونیکی برای تمام مددجویان مستمری بگیر اداره کل بهزیستی در این مراکز تشکیل خواهد شد که این امر موجب می شود گروه‌های هدف دسترسی سهل‌تر و سریع‌تری به خدمات داشته باشند که با این کار نیازی نیست به ادارات بهزیستی شهرستان مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =