نماینده تهران: تعهدات بانک مرکزی باید روشن باشد

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: برای مجلس یازدهم باید روشن باشد که بانک مرکزی چه تعهداتی دارد و مجلس براساس همان تعهد به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کمک کند.

احسان خاندوزی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی  و بعد از ارائه گزارشی از شاخصهای اقتصادی از سوی رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه اظهارداشت: از صحبت‌های آقای نوبخت به جهت اینکه مشمول توضیحات کارشناسی بود و نه هیچ تعهد سیاستگذارانه، عبور می‌کنیم. از این پس باید بیشتر متعهد به بخش‌های سیاستگذاری صحبت کنیم، اگر ۶ سال مستمرا نرخ رشد ۸ درصدی را تجربه کند، تازه درآمد سرانه آن به سال ۹۰ بازمی‌گردد. با توجه به این موضوع سیاست‌های حمایتی دولت دراین زمینه چه خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت افتتاحیه مجلس گفتند نمره عدالت کشور خوب نیست. به صورت رسمی از مرکز آمار درخواست می‌کنم گزارشی از نمره عدالت کشور ارائه کند. کشورهای دیگر با تعریف خودشان نسبت به عدالت گزارشی تنظیم می‌کنند از این رو ما هم باید گزارشی براساس تعریف جمهوری اسلامی از عدالت ارائه کنیم.

خاندوزی با اشاره به صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی، عنوان کرد: کاش درخصوص تعهد بانک مرکزی به هدفگذاری تورم بیشتر توضیح می‌دادید، در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بنای بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی چه نرخ تورمی است. اگر پیش‌بینی اساتید اقتصاد دانشگاه‌ها ۲۴ الی ۲۵، معرفی می‌شود آیا اعلام نرخ تورم ۲۲.۵ درصد نشان دهنده تلاش ما است یا رکود اقتصادی؟

وی بیان داشت: آقای همتی باید درباره مدیریت چرخه ریال بیشتر توضیح می‌داد چرا که تراکنش‌های درون بانکی توسط بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود تا زمانی که حکمرانی‌مان را به چرخه ریال تقویت نکنیم، نمی توانیم آمار دقیقی  ارائه کنیم و شاهد اتفاقات بیشتری در خصوص افزایش دارایی‌های ارز، زمین، سکه و طلا خواهیم بود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به صحبت‌های رییس بانک مرکزی درباره بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید درخصوص هدفگذاری‌ها و شاخصه‌های سلامت بانکی بیشتر صحبت کند و این موضوع را در گزارشی به مجلس ارائه کند. بانک مرکزی، بانک‌های ناترازی را تحت مدیریت خودش قرار داده است حال چه برنامه‌ای برای خروج بانک مرکزی از تصدی‌گری یک بانک خصوصی وجود دارد؟ تعارض منافع بانک مرکزی و تصدی‌گری یک بانک چگونه حل خواهد شد.

خاندوزی با اشاره به صحبت‌های همتی درباره تسهیلات تکلیفی افزود: تسهیلات تکلیفی در واقع چقدر مهم است و اساسا سهم آن در کل تعهدات بانک مرکزی چقدر است که معضلات بانک مرکزی را رها می‌کنیم و از مجلس می‌خواهیم هیچ تکلیفی به سیستم بانکی داده نشود. برای مجلس یازدهم باید روشن باشد که بانک مرکزی چه تعهداتی دارد و مجلس براساس همان به بانک مرکزی و به سازمان برنامه و بودجه کمک کند.

وی یادآور شد: از رییس مجلس شورای اسلامی درخواست می‌کنم برای جلسات آینده تدبیری در جهت همگرایی دولت و مجلس بیاندیشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =