۳۳ هکتار از عرصه‌های طبیعی سنندج در آتش سوخت

سنندج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: با شروع زودهنگام آتش‌سوزی در جنگل‌های استان، امسال و طی سه فقره آتش‌سوزی در سنندج ۳۳ هکتار از جنگل‌ها طعمه حریق شد.

سعدی نقشبندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۰ هکتار در حاشیه روستای برقرو تا لنگریز و ۲۳ هکتار در ۲ فقره در مراتع اجگره و ساتیله دچار آتش سوزی شد.

وی به بارش‌های مناسب در استان اشاره و آن را عاملی برای افزایش پوشش گیاهی مراتع اعلام کرد و افزود: بارندگی‌های مناسب باعث شد تا پوشش گیاهی در مراتع درجه سه و چهار هم بسیار مطلوب باشد.

نقشبندی به تهیه طرح جامع استانی پیشگیری و اطفای حریق استان برای اولین بار در کشور  در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: در این طرح زمان‌ها، مکان‌ها و ساعات بحرانی شناسایی شده و ارتباط نوع آتش سوزی با مکان و پوشش گیاهی نیز تبیین شده است.

وی اضافه کرد: در ماه خرداد و فصل تابستان شاهد بیشترین میزان آتش سوزی‌ها هستیم که علت آنها خطای انسانی است لذا انتظار داریم مردم در زمان حضور در طبیعت از روشن کردن آتش خودداری کرده و در غیر این صورت حتما از خاموش بودن آن قبل از ترک محل اطمینان حاصل کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی منابع طبیعی در این فصل، آتش‌سوزی جنگل ها و مراتع است، گفت: آتش هر سال چندین بار به جان مراتع و جنگل‌های استان می‌افتد البته اگر مردم  با رعایت اصول ایمنی به نیروهای ما کمک نکنند بی‌شک کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

نقشبندی با اشاره به شناسایی ۲۹۶ روستای حساس به حریق در استان تاکید کرد: از این تعداد، ۴۱ روستا در مریوان، ۴۵ روستا در بانه، ۴۶ روستا در سقز، ۴۲ روستا در سنندج، ۱۹ روستا در دیواندره، ۲۰ روستا در بیجار، ۲۹ روستا در کامیاران، ۱۸ روستا در قروه، ۱۲ روستا در دهگلان و ۲۴ روستا در سروآباد شناسایی و به مدیریت بحران استان پیشنهاد شده تا دهیاری این روستاها از محل اعتبارات قانون مدیریت بحران، ابلاغی سال گذشته، به امکانات اطفای حریق مجهز شوند.

وی افزود: سال گذشته از محل این اعتبار ۸۶ گروه واکنش سریع در استان تشکیل و دهیاری به امکانات لازم مجهز شد.

مدیرکل منابع طبیعی کردستان گفت: پارسال ۲۷۱ فقره آتش‌سوزی در سطح مراتع و جنگل‌های این استان رخ داد که ۲ هزار و ۶۵۵ هکتار از مراتع و جنگل‌ها بر اثر این حوادث سوخت.

وی اضافه کرد: بیشترین تعداد وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها مربوط به بانه با ۶۷ مورد و کمترین مورد هم مربوط به دهگلان با ۶ مورد بوده است.

نقشبندی با بیان اینکه ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی، منشاء انسانی دارد، اظهار داشت: برخی افراد با روشن کردن آتش در جنگل‌ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می‌کنند موجب آتش سوزی می‌شوند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =