افزایش احتمال ابتلا به کرونا با کاهش فاصله اجتماعی به کمتر از ۲ متر

تهران-ایرنا- نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که کاهش فاصله اجتماعی از دو متر به یک متر می تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را دو برابر کند.

به گزارش گاردین این نتایج جامع ترین تحقیقاتی است که تا به امروز انجام شده است.  این تحقیقات که تامین مالی آن بر عهده سازمان جهانی بهداشت بوده و در مجله پزشکی لانست منتشر شده است، بحث های کنونی در بریتانیا را درباره احتمال کاهش فاصله اجتماعی به دو متر تشدید خواهد کرد.

هفته پیش بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفته بود که امیدوار است فاصله اجتماعی به کمتر از دو متر کاهش یابد تا حمل و نقل با استفاده از وسایل عمومی و صنایع مربوط به خدماتی همچون ارائه مکان‌های اقامتی، برنامه‌ریزی مراسم، شهربازی‌ها، ترابری، خطوط کشتی‌های کروزو نیز خدمات گردشگری تسهیل شود. این موضوع امکان حضور بیشتر مردم در مراکز خرید، رستوران ها، مغازه ها و کاهش صف ها را فراهم می کند.

جانسون گفت به گروه مشاوره علمی در امور اضطراری دستور داده امکان پذیری کاهش فاصله اجتماعی را بررسی کنند.

این دستور جدید دولت انگلیس در صورت اجرا با توصیه دیگر کشورها و سازمان جهانی بهداشت درباره حفظ فاصله یک متری و در برخی کشورها حفظ فاصله به میزان یک و نیم متر مغایرت دارد.

این نتایج نشان داد حفظ فاصله اجتماعی افراد تا بیش از یک متر خطر ابتلا به ویروس را به ۳ درصد کاهش می دهد. این درحالیست که در صورت حفظ یک متر فاصله اجتماعی خطر آلودگی ۱۳ درصد است. افزایش فاصله اجتماعی تا ۳ متر خطر ابتلا یا انتقال ویروس را به نصف کاهش می دهد.

لیندا بولد استاد بهداشت عمومی دانشگاه ادینبورگ گفت: حفظ فاصله اجتماعی مهم است. انتقادهایی از فاصله اجتماعی دو متری در انگلیس وجود داشته است اما این تحقیقات نشان می دهد که حفظ این فاصله مفید است.

استفاده از ماسک هم بحث هایی را در بین محققان برانگیخته است.  براساس شواهد ۱۰ تحقیق انجام شده از میان دو هزار و ۶۴۷ نفر از شرکت کنندگان در تحقیقات مشخص شده که انتقال بیماری یا آلودگی به ویروس با استفاده از ماسک به ۳  درصد کاهش می یابد در حالی که اگر افراد ماسک استفاده نکند این خطر تا ۱۷ درصد است.

مقررات فاصله اجتماعی در برخی کشورها

در انگلیس فاصله اجتماعی دو متر تعیین شده و دستورات پیشگیری از شیوع ویروس بیان می کند که باید در مکان های بسته همچون حمل ونقل عمومی و برخی از مغازه ها که حفظ فاصله اجتماعی دشوار است،  صورت باید پوشانده شود.

در آلمان مقررات حفظ فاصله اجتماعی یک و نیم متر است. استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی و برخی از مغازه ها اجباری است.

فاصله اجتماعی در استرالیا یک ونیم متر است و استفاده از ماسک اجباری نیست.

در فرانسه  فاصله اجتماعی یک و نیم متر و استفاده از ماسک در مدارس، مغازه ها و حمل و نقل عمومی اجباری است.

در ویتنام فاصله اجتماعی یک متر واستفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری است.

در سوئد حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک توصیه نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =