شهرستان خاتم در جذب افراد عضو صندوق بیمه عشایر یزد در صدر قرار دارد

یزد- ایرنا - مدیر صندوق بیمه عشایر، روستاییان و کشاورزان یزد گفت: شهرستان خاتم در جذب افراد برای عضویت در صندوق بیمه این اقشار در میان ۱۰ شهرستان استان در صدر قرار دارد.

حسن ابراهیمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا از خاتم با عنوان قطب کشاورزی و دارای جمعیت عشایری و روستایی یاد کرد و افزود: در این شهرستان سه صندوق بیمه عشایر و روستایی فعالیت دارد که یکهزار و٧۵٢ نفر بیمه شده فعال، ٩٢٢ نفر بیمه شده غیرفعال و ۳۰۰ نفر هم مستمری بگیر هستند.

وی با بیان اینکه ۶٠ درصد بیمه شدگان روستایی استان امسال بیمه خود را تمدید کردند، اظهار کرد: در خاتم ٩ هزار نفر بدون بیمه اجتماعی هستند که ۲ هزار و ٣١٠ نفر آنها سرپرستان خانوار و بیمه پرداز نیستند.

ابراهیمی ادامه داد: همچنین یک هزار و ٢٩٣ خانوار عشایری استان بدون بیمه هستند که می توانند با اطلاع رسانی در اولویت بیمه صندوق یادشده قرار گیرند همچنین زنان خانه دار عشایر و روستایی و شاغلان می‌توانند عضو صندوق شوند تا در آینده از حمایت‌های صندوق بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: در این صندوق افراد ۱۸ تا ۵۰ سال ساکن روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت می توانند با پرداخت حق بیمه حداقل ماهانه ٢٧ هزار و ۵٠٠ تومان تا ٧٠ هزار تومان به عضویت صندوق درآیند و از حمایت ها و مزایای آن بهره مند شوند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر یزد گفت: هم اکنون ۲۴ هزار و ۶۷۷ نفر عضو صندوق استان هستند که از این تعداد ۱۱ هزار نفر بیمه خود را به صورت مستمر پرداخت می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین از مجموع اعضای صندوق سه هزار و ۷۰۰ نفر به دلیل اشتغال به کار، بیمه اجباری شدند و حدود هشت هزار و ۳۵۰ نفر هم به دلایل مختلف بیمه خود را در صندوق لغو کردند.

فعالیت صندوق یادشده  از سال ۱۳۸۴ با هدف حمایت از روستاییان ، عشایر و کشاورزان برای دریافت مستمری ، بازنشستگی ، از کار افتادگی و فوت آغاز شد.

ابراهیمی افزود: کشاورزان ، روستاییان و عشایر ، شاغلان فصلی و زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایر

می‌توانند با پرداخت پنج درصد حق بیمه عضو صندوق شوند و دولت نیز ۱۰ درصد حق بیمه مشمولان را پرداخت می‌کند. 
وی خاطرنشان کرد: همچنین افراد دارای شغل مرتبط با بخش کشاورزی می توانند عضو صندوق شوند .

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

جمعیت عشایری استان هم حدود ۱۰ هزار نفر است که در فصل قشلاق در شهرستان های خاتم و ابرکوه 

زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =