نماینده مشهد: دولت لایحه اصلاح نظام بانکی را ارائه نکرده است

تهران- ایرنا- نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در جلسه امروز در نطقی از وضعیت بازار بورس و ارزاق عمومی انتقاد کرد و گفت: دولت بعد از هشت سال هنوز لایحه اصلاح نظام بانکی را به مجلس ارائه نکرده است.

جواد کریمی‌قدوسی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: کمیسیون امنیت ملی مجلسسال ۹۶ به دلیل سقوط پول ملی از مسئولان بانک مرکزی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، وزارت اقتصاد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دعوت کرد تا پیگیری کنند چرا ارزش پول ملی سقوط کرده و خزانه خالی شده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: رییس جمهوری شخصا و کتبا به آقای سیف رییس وقت بانک مرکزی دستور داد که ظرف ۳ سال، ۳۶.۱ میلیارد دلار ارز خزانه به بازار وارد شد ولی این ارز به همراه ۸۰ تن طلا در اختیار ۳ باند قاچاق ارز، کالا و مواد مخدر قرار گرفت و سر از سلیمانیه عراق که تحت مدیریت آمریکا و عربستان سعودی بود، درآورد.

کریمی‌قدوسی تصریح کرد: آمریکا از برجام خارج شد و سود سپرده‌های بانکی کاهش پیدا کرد، نقدینگی سرازیر بازار شد و طی چند ماه قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان رسید و بعد پول ملی سقوط کرد. این‌ها دستاوردهای آقای نوبخت و رییس وقت بانک مرکزی است.

وی عنوان کرد: دومین اتفاق به عنوان نقطه تاریک این دولت در اقتصاد، فتنه بنزینی بود، در حالی که مجلس هرساله تصویب می‌کرد ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد. دولت بدون اجرای این مصوبه یک شبه تصمیم گرفت قیمت بنزین را افزایش دهد و آقای روحانی صبح از خواب بیدار شد و متوجه این موضوع شد و بعد هم آن فاجعه به وجود آمد.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس خطاب به نمایندگان، گفت: باید از این دولت تعهد بگیرید که امسال دیگر امثال فتنه بنزینی و ... را به وجود نیاورد.

کریمی‌قدوسی ادامه داد: اقتصاد برجامی در مقابل اقتصاد مقاومتی صف‌آرایی کرد. مصداق اقتصاد مقاومتی همین اعزام ۵ کشتی نفتکش ایرانی حامل بنزین است که در کنار گوش آمریکا به ونزوئلا رسیده و هنوز این دولت باور ندارد که این کشتی‌ها سالم به مقصد برسد و برگردد. این اقتصاد، اقتصاد اقتدار اسلامی است.

وی ادامه داد: گزارش آقای نوبخت خیلی خوب بود اما ما متوجه نشدیم که این گزارش درباره ایران بود یا عراق افغانستان، چرا که اظهارات وی با مسائل کف بازار و جامعه مانند ارزاق عمومی و قدرت خرید مردم تفاوت بسیاری دارد. ۴۹۰ هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در سال ۹۲ و در زمان تحویل دولت توسط روحانی بود اما در پایان خرداد امسال حجم نقدینگی ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان شد. شما با چه برنامه ای نقدینگی را افزایش دادید؟

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این روزها در بورس را باز کردید و دارایی‌ها را حراج می‌کنید بدون آنکه برنامه‌ای داشته باشید.  هنوز سفته بازی ارز، دلار، خودرو وجود دارد لایحه، طرح و برنامه جدید شما برای هدایت نقدینگی کجاست؟

وی ادامه داد: آقای نوبخت یادتان است که در ابتدای مجلس دهم به ما گفتید به نظام بانکی دست نزنید زیرا به زودی لایحه اصلاح آن را ارائه خواهید کرد اما این لایحه کجاست؟ ۸ سال در این دولت نتوانستید اصلاح نظام بانکی را به صورت لایحه به مجلس تقدیم کنید.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: کنترل بازار یکی از وظایف حاکمیت است اگر قانون شما ضعف دارد آن را بیاورید و کامل کنید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha