تحویل ۹ میلیون مترمکعب آب سد بارزوی شیروان به کشاورزان

بجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: ۹ میلیون مترمکعب از آب سد بارزوی این شهرستان خراسان شمالی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به کشاورزان تحویل داده شده است.

اسحاق خسروپناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح اراضی کشاورزی پایاب سد بارزوی این شهرستان، پنج هزار و ۷۱۳ هکتار است که کشاورزان منطقه استقبال خوبی برای مراجعه و تحویل آب از این سد داشته اند.
وی گفت: با توجه به وضعیت بارش های جاری براساس تصمیم برنامه ابلاغی وزارت نیرو و استان، ۱۴ میلیون مترمکعب از آب سد برای کشاورزی، سه میلیون مترمکعب برای شرب و یک میلیون مترمکعب برای صنعت خواهد بود.

خسروپناه افزود: هدف اول سد، تامین آب شرب شیروان و تحویل آب به حقابه برها است که در راستای صیانت از منابع آب مخزن سد و در راستای توسعه و رونق شهرستان حق صنعت را هم باید بدیم.
مدیر امور منابع آب شیروان با بیان اینکه توزیع آب براساس اعلام نیاز آبی از سوی متقاضیان است گفت: با توجه به دستورالعمل های سد برای پایداری، به میزان مساوی بین ۱۳ شرکت تعاونی آب تقسیم می شود.

خسروپناه افزود: امسال در مقایسه با سال ۹۶ که این سد اصلا آب نداشت، مشکل تامین، کیفیت و قحطی آب نداریم ولی همچنان مصرف بهینه باید در دستور کار باشد.

سد بارزوی شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.

سد بارزو در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.

توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.
این سد در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =