۱۳ خرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83808385
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تشکیلات خودگردان: چین باید نقش پررنگ‌تری در منطقه داشته باشد

تهران - ایرنا - یکی از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که این تشکیلات خواستار نقش پررنگ‌تر چین در منطقه غرب آسیا است.

به گزارش امروز (سه شنبه) روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، این مقام تشکیلات خودگردان که به نام وی اشاره نشده، گفت که دولت «دونالد ترامپ» صلاحیت برای ایفای نقش در روند صلح منطقه بخاطر تعصب آشکار به نفع اسرائیل را دیگر ندارد. به گفته وی، چین همیشه حامی فلسطینی‌ها بوده است.

در همین راستا روزنامه جروزالم پست نوشت: تشکیلات خودگردان در راستای جلوگیری از حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری در تلاش برای تقویت روابط با چین است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان پکن و واشنگتن، فلسطینی‌ها از طریق تقویت روابط با چین به دنبال ضربه‌ای به دولت ترامپ هستند.

تشکیلات خودگردان فلسطین پس از تصمیم دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، روابط خود با دولت آمریکا را قطع کرد.

هفته گذشته «وانگ یی» وزیر خارجه چین با ارسال نامه‌ای برای «ریاض المالکی» همتای فلسطینی خود، بر نگرانی عمیق کشورش نسبت به طرح یکجانبه اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از اراضی فلسطینی‌ به سرزمینهای اشغالی تاکید کرد.

وانگ یی ضمن رد طرح الحاق رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این طرح با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مرتبط با سازمان ملل مغایر است. وی همچنین خواستار توقف اقدام یکجانبه رژیم صهیونیستی درباره سرزمینهای اشغالی در کرانه باختری شد.

وزیر خارجه چین همچنین از آمریکا خواست تا موضع مسئولانه‌ای را در قبال تاریخ و منافع طولانی مدت مردم سرزمین فلسطین اتخاذ کند. به گفته او، چین از طرح فلسطینی‌ها برای برگزاری کنفرانس صلح در راستای هموار کردن روند صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند.

نشانه دیگری از تقویت روابط چین و فلسطین اعزام تیم پزشکی پکن به کرانه باختری به منظور کمک به تشکیلات خودگردان برای جلوگیری از کنترل شیوع «ویروس کرونا» است.

همچنین پس از قطع کمک‌های مالی دولت ترامپ به «آژانس امداد و اقدام برای آوارگان فلسطینی» در سال ۲۰۱۸، چین کمک‌های نقدی به کرانه باختری را افزایش داد. «گو وی» رئیس دفتر (سفیر) جمهوری خلق چین در «رام الله» اعلام کرده که پکن برای کمک به غلبه بر مشکلات مالی و تسهیل نقش خود در توزیع کمک‌های پزشکی و غذا به آوارگان فلسطینی به این آژانس کمک‌هایی را ارائه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha