سد چپرآباد اشنویه آماده افتتاح ‌شد

مهاباد- ایرنا- فرماندار اشنویه گفت: با پایان‌ یافتن عملیات فیزیکی ساخت بدنه سد چپرآباد و خرید اراضی مخزن سد، این طرح بزرگ آماده آبگیری و افتتاح شده است.

عبدالسلام مام‌عزیزی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ملی پیش بینی شده است روز پنجشنبه در قالب پویش الف - ب ایران که به افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق ارتباط دارد، هفته جاری به‌صورت رسمی و به شکل ویدیو کنفرانس با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو آبگیری و افتتاح شود.

وی اضافه کرد: برای افتتاح این طرح که قطعا در روند پیشرفت و توسعه شهر و منطقه بسیار تاثیرگذار خواهد بود معاون آب و آبفای وزارت نیرو و مدیرعامل منابع آب ایران نیز به این شهرستان سفر خواهند کرد.

وی اضافه کرد: برای احداث سد چپرآباد و خرید بخشی از اراضی مخزن آن تاکنون بیش از ‌هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اظهار داشت: هدف از احداث سد چپرآباد تامین آب زیست‌ محیطی دریاچه ارومیه، تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نقده و نالوس به مقدار ۱۲.۳ میلیون متر مکعب در سال و تامین آب ‌هزار و ۵۳ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان است.

فرماندار اشنویه افزود: یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها و مشکلات جهت آبگیری این سد، مسیر دسترسی به ۳ روستای «کانی‌رش» ،«قلاتیان »و «باب خالدآباد» بود که این امر برطرف شده است و انتقال و جابه‌جایی مزار «شیخ رش» در محدوده آبگیری این سد نیز انجام گرفته است.

به گزارش ایرنا سد مخزنی چپرآباد اشنویه در جنوب آذربایجان‌غربی، در فاصله ۶۵ کیلومتری ارومیه و در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرقی اشنویه واقع است؛ این سد همچنین در مسیر جاده آسفالته اشنویه - پیرانشهر روی رودخانه «کانی‌رش» از سرشاخه‌های «گدارچای» احداث شده است.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۸۶ متر و ارتفاع آن از پی ۳۴ متر است؛ میزان حجم مفید مخزن آب ۳۷.۶ میلیون متر مکعب است و میزان نرمال حجم مخزن آب ۴۶.۵ میلیون متر مکعب است.

علاوه بر آب رودخانه «کانی‌رش» که حدود ۳۵ میلیون مترمکعب است، حدود ۹۵ میلیون مترمکعب نیز از حوضه «لاوین‌چای» و از طریق سد سیلوه به مخزن سد اشنویه انتقال داده خواهد شد.

عملیات اجرایی این سد از سال ۱۳۸۲ آغاز شده است.

اشنویه با بیش از۷۴ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با کشورهای عراق و ترکیه واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha