خرید تضمینی ۲۵۰ هزار تن گندم امسال در قزوین

قزوین – ایرنا – معاون اقتصادی استاندار قزوین گفت: خرید تضمینی ۲۵۰ هزار تن گندم امسال در دستور کار دستگاه‌های متولی استان باشد و بعد از آن خرید توافقی این محصول آغاز شود.

عیسی قبادی روز سه شنبه در جلسه خرید تضمینی گندم استان، افزود: مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان باید سیاست وارد کردن گندم از کشورهای همسایه را در ذهن نداشته باشند چون توجه کشور به گندم تولید داخل است و باید حتما سیاست خرید ۲۵۰ هزار تن گندم در استان اجرایی شود.

وی افزود: وظیفه خرید تضمینی گندم در سال جاری نیز با جهاد کشاورزی است و نمی‌پذیریم که این وظیفه برعهده سازمان صنعت، معدن و تجارت باشد هرچند این دستگاه می‌تواند بر این مساله از طریق شرکت غله نظارت کند.

قبادی اضافه کرد: دبیرخانه خرید تضمینی گندم در جهاد کشاورزی استان مستقر است و باید این دستگاه در سال جاری با تمام توان برای خرید گندم اقدام کند چون با کشاورز در ارتباط است و با شرایط کار آشنایی دارد.

وی با تاکید بر پرداخت به موقع پول کشاورزان، افزود: باید دقت کرد محصول گندم یک کالای استراتژیک است و باید دست کشاورز را برای تولید این محصول بوسید و به موقع برای پرداخت پول خرید تضمینی گندم به کشاورزان اقدام کرد.

معاون استاندار گفت: بانک کشاورزی استان باید دقت کند به محض واریز پول به حساب بانک برای پرداخت آن به کشاورزان اقدام نماید و اگر قصور و تاخیری در این زمینه صورت گیرد حتما برخورد خواهیم کرد.

قبادی گفت: اگر ما با مشکل خرید گندم و کمبود آرد مواجه شویم از کسی عذری نمی‌پذیریم و حتما برای برخورد با دستگاه‌های مقصر در این زمینه اقدام می‌کنیم.

وی با اشاره به چالش‌های خرید گندم در استان، اضافه کرد: باید دقت کرد که مراکزی در استان گندم را خریداری می‌کنند و با تبدیل کردن آن به ماکارونی و ... از کشور خارج می‌شود بنابراین باید سیاست مشخصی در استان اتخاذ شود و با جدیت برای خرید تضمینی گندم اقدام گردد.

قبادی گفت: هدفگذاری ما در سال جاری خرید ۲۵۰ هزار تن گندم به عنوان نیاز استان است و همه باید تلاش کنیم که این امر محقق شود.

معاون استاندار افزود: گام بعدی ما این است که خرید توافقی گندم که در قانون آمده را به انجام خرید تضمینی منوط کنیم و در مرحله بعد اجازه خرید توافقی گندم در استان صادر شود.

وی افزود: برای ورود و خروج گندم هم حتما باید کمیته فرعی داشته باشیم تا تصمیمات مناسبی را اتخاذ کرده و از خروج گندم از استان بدون اجازه اداره غله جلوگیری شود.

در ادامه این جلسه در خصوص آماده سازی مراکز خرید گندم، جلوگیری از فعالیت دلالان، معرفی نماینده تام الاختیار دستگاه‌ها، جلوگیری از خروج غیرمجاز گندم از استان و ...بحث و گفت و گو شد.

سال گذشته ۱۷۵ هزار تن گندم به قیمت تضمینی هزار و ۷۰۰ تومان در استان خریداری شد.

امسال از سوی وزارت جهاد کشاورزی، خرید ۲۲۰ هزار تن گندم به قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به استان ابلاغ شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =