کاهش سهمیه مالیاتی ۲۰ استان و استقرار نظام مالیاتی هوشمند در سال ۹۹

خرم‌آباد – ایرنا – رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: امسال سهمیه مالیاتی ۲۰ استان رده پایین جدول کاهش می‌یابد و نظام مالیاتی هوشمند در کشور اجرا می‌شود.

امیدعلی پارسا روز سه شنبه در جلسه معارفه مدیرکل امور مالیاتی لرستان با اشاره به نظام مالیاتی هوشمند در دنیا افزود: در این روش تمام داده و ریزداده های اقتصادی مربوط به همه معاملات، دارایی و ثروت کشور باید در اختیار امور مالیاتی باشد.

وی ادامه داد: اجرای این مهم برای ایران نیز سال گذشته شتاب گرفته تا با حداقل کردن سلیقه و افزایش کاربری سیستمی از داده های قطعی به اظهارنامه مالیاتی پیش فرض مودیان برسیم تا هر که متناسب با ثروت، درآمد و مصرف خود مالیات دهد چراکه تا این مهم محقق نشود جامعه به سمت عدالت نمی رود.

وی تصریح کرد: حاکمیت، فضای امن رقابتی را ایجاد کرده و افراد مختلف با فعالیت های متفاوت دارای درآمدهای متنوعی هستند اما هزینه های زندگی اجتماعی نیز باید پرداخت شود.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سیستم مالیات هوشمند داده های تمام معاملات روزمره کشور از جمله دستگاههای اجرایی، بانک و  شهرداری ها در اختیار  این سازمان قرار می گیرد تا اظهارنامه ها براین اساس تقدیم شود.

پارسا ابراز امیدواری کرد سامانه مالیاتی هوشمند تا قبل از پایان دولت دوازدهم بهره برداری شود که علاوه بر عدالت مالیاتی موجب رفع تهمت از کارکنان امور مالیاتی خواهد شد چراکه در شرایط کنونی مجبور هستند با شواهد، قراین، اظهارات و کارشناسی کار کنند.

وی عدالت، انصاف، سلامت اداری و کاهش فرار مالیاتی را از دیگر مزایای استقرار سامانه هوشمند دانست و ادامه داد: بر اخذ مالیات از استان های ثروتمند و کمک به مودیان آسیب دیده تاکید می شود.

وی تصریح کرد: تا قبل ازاستقرار نظام مالیاتی هوشمند باید به سمت استفاده ازمدیران توانمند غیربومی برویم چراکه توقع ، توصیه و سفارش به اندازه ای است که عملا کار مدیران بومی را سخت می کند.

رییس سازمان امورمالیاتی کشور با تاکید بر سلامت اداری و تکریم ارباب رجوع افزود: در سیستم درآمد هزینه کشور ارتباطی بین دخل و خرج نیست بنابراین تقریبا در تمام استانها مقامات محلی علاقه ای به وصول مالیاتی ندارند.

پارسا همچنین اضافه کرد: درآمد سهم سه دهم درصدی لرستان که ۱.۲ درصد تولیدات کشور را دارد تصادفی نیست و نشان می دهد بسیاری از تولیدات این منطقه کشاورزی و مبرا از پرداخت مالیات است و  البته بیانگر سطح پایین درآمد و معیشت مردم نیز هست.

وی گفت: امسال در وصول سهمیه های مالیاتی ، سهم ۲۰ استان پایین جدول ازجمله لرستان را کم می کنیم و تمرکز روی استانهای با توان و ثروت بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه تقریبا ۴۵ درصد کلی وصولی کشور در تهران است بیان کرد: لرستان با سه دهم درصد درآمدهای مالیاتی و ۱.۵ درصد اعتبارات عمرانی ظرفیت  های استفاده شده ی خیلی کمی دارد .

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با  تاکید بر حمایت از تولید تصریح کرد: متاسفانه در فرهنگ مالیاتی کشور قصد بر عدم پرداخت است و در این مدت تلاش شده با کاهش توصیه و توصیه پذیری در این سازمان از رانت و بی قانون جلوگیری شود.

در این مراسم هادی ملکشاهی به عنوان مدیر کل جدید امور مالیاتی لرستان منصوب شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =