۲۹ درصد عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی در محدوده پرخطر آتش‌سوزی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: بر اساس آخرین اطلاعاتی جمع‌آوری شده از پهنه‌بندی عرصه‌های طبیعی، ۲۹ درصد از گستره استان در ریسک پر خطر آتش‌سوزی قرار دارد.

حسن وحید روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۴۱ درصد از منابع طبیعی در ریسک متوسط و ۳۰ درصد نیز در ریسک کم خطر قرار دارند.

وی گفت: محدوده ریسک پر خطر شامل جنگل ها، مراتع درجه یک و دست کاشت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی افزود: بیشتر نواحی کم خطر در مناطق بیایانی قرار دارد که تراکم پوشش گیاهی آن کم است.

وی با بیان اینکه ۳۳درصد از جنگل های استان نیز در معرض حریق زیاد و خیلی زیاد قرار دارد اظهار داشت: این مناطق به دلیل  پوشش گیاهی جنگلی متراکم نوع درختان که بلوط پهن برگ و ارس رزین دار است از پهنه های پر ریسک و  مستعد حریق اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۶۴ درصد از مساحت ۴۳۴ هزار هکتاری جنگل های خراسان شمالی نیز با حریق متوسط مواجهند افزود:  سه درصد باقیمانده نیز با خطرکم حریق مواجه است.

وی خراسان شمالی را استانی توصیف کرد که اراضی جنگلی آن با خطر حریق مواجه است و افزود: این اعداد به ما هشدار می دهد که حریق ممکن است در هر گوشه از جنگل ها اتفاق بیفتد.

وحید خاطرنشان کرد: ۴۱۰ هکتار از جنگل‌های این استان از نوع درخت‌های ارس است که اگر حریقی در آن صورت گیرد برگشت پذیری و احیای این گونه از درخت‌ها بسیار سخت است.

وی با اشاره به بارندگی‌های بسیار خوب در سال جاری و پوشش گیاهی بسیار مناسب در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های مهم این اداره کل در سال جاری بروز آتش سوزی بعد از خشک شدن پوشش‌های گیاهی در استان است.

وی با بیان اینکه در مناطقی که بیشتر با خطر مواجهند استخرهای چند منظوره ساخته شده تا در موقع حریق از آن ها استفاده شود، افزود: با وجود اینکه تجهیرات ما کامل است اما باید به روز شود و این امر نیاز به اعتبار دارد.

وحید اظهار داشت: از اعتبارات ملی یک ماشین آتش نشانی، یک پهباد و  سه  خودروی فوتون و لوازمی ابتدایی اطفای حریق به استان اختصاص یافته است و با همین اعتبارات اندک  پاسگاه‌های گلول و سرانی و کرنخ راه اندازی و تجهیز شد.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.

 جنگل های خراسان شمالی در ۲ ناحیه رویشی است که ۲۵ هزار هکتار از این میزان مربوط به جنگل های ناحیه هیرکانی در شهرستان مانه و سملقان است و مابقی مربوط به ناحیه جنگلی ایران - تورانی و در سطح استان پراکنده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =