راسک رکورددار گرمترین شهر کشور در ۶۰ سال گذشته بود

زاهدان- ایرنا- رییس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: راسک با دماهای ۴۴.۷ و ۴۹.۴ درجه سلسیوس در فروردین و اردیبهشت ۶۰ سال گذشته رکورددار بالاترین دمای ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی کشور بود.

اله‌بخش ریگی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دمای هوای راسک به عنوان رکورددار گرمترین روزهای فروردین و اردیبهشت کشور امسال بیش از پنج درجه سلسیوس کاهش یافته است.

وی افزود: بر خلاف این شرایط امسال بیشینه دمای مطلق این شهر در فروردین و اردیبهشت به ترتیب به ۳۹.۲ و ۴۳.۸ درجه سلسیوس رسید که بیش از پنج درجه خنک‌تر از گذشته است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: این  موضوع در حالیست که فروردین سال گذشته حداقل ۶  روز دمای هوا این شهر به ۴۰ درجه و بیشتر از آن رسید، اما امسال حتی یک روز هم دمای این ماه به ۴۰ درجه سلسیوس نرسیده است.

ریگی ادامه داد: با وجود این شرایط راسک حداقل ۱۰ روز در فروردین و اردیبهشت گرمترین شهر کشور بوده است.

وی با بیان اینکه فروردین امسال دمای هوای استان های کشور بین یک تا سه درجه خنک‌تر از نرمال بوده است، خاطر نشان کرد: بر اساس خروجی مدل های بلند مدت هواشناسی انتظار می رود میانگین دمای استان در سه ماه آتی حدود نیم درجه گرمتر از نرمال باشد.

ریگی تصریح کرد: به طور میانگین دمای هوای سیستان و بلوچستان در تابستان حدود ۳۰ درجه سلیسوس است.

راسک مرکز شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان در ۴۹۸ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =