۱۳ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۴۶
کد خبرنگار: 1050
کد خبر: 83808090
۰ نفر

برچسب‌ها

ظرفیت های البرز در فضای مجازی افزایش یابد

کرج - ایرنا - معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار البرز بر هم افزایی و توسعه ظرفیت های استانی برای گسترش خدمات فرهنگی و هنری درفضای مجازی تاکید کرد.

به گزارش  روز سه شنبه اداره کل روابط و امور بین الملل استانداری البرز، نور محمد فردی در نشست کارگروه استانی هماهنگی، حمایت و توسعه محتوا و خدمات فرهنگی فضای مجازی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب به ویژه شهدای قیام ۱۵ خرداد افزود: امام خمینی (ره) صاحب و ایجادکننده این انقلاب بزرگ بودند و فکر ایجاد این انقلاب سالها قبل از قیام ۱۵ خرداد  برمی گردد.
وی ادامه داد:  قیام ۱۵ خرداد علاوه بر اینکه زمینه‌ساز جنبش‌ها و قیام‌های مردمی دیگر شد، مسیر رسیدن به انقلاب اسلامی را هموار ساخت و رژیم وقت را متوجه عظمت جنبش مردمی با اراده و توکل خدایی ساخت.
فردی گفت:  ۱۵ خرداد، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ملت ایران و روز قیام خونین مردم جان برکفی است که به نام اسلام و برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه طاغوتیان را از کشورشان برچینند.
معاون استاندار البرز در بخش دیگری از سخنان خود در مورد کنترل و نظارت فضای مجازی اظهارداشت: محدودیت های نظارتی و کنترل فضای مجازی در کشورهای مختلف دنیا نیز اعمال می شود.
فردی اضافه کرد:  تشکیل  کارگروه برای بررسی اهداف، ماموریتها و وظایفی است که بتواند در زمینه فضای مجازی راهگشا باشد و از این رهگذر بتوانیم بسترهای لازم را برای رشد و شکوفایی فعالیت های ارزشمند و فاخر مهیا کنیم.
وی با تاکید بر توانمندسازی فعالان تولید محتوا و ارایه خدمات مناسب در فضای مجازی، افزود: بررسی و  فراهم آوردن بستری مناسب برای تولید، عرضه و مصرف محتوا  محقق نمی شود، مگر با برنامه ریزی جامع و دقیق، استفاده از تمام ظرفیتها، تنوع بخشی به فعالیتها و برنامه ها و همچنین توجه جدی در اهتمام نسبت به اجرای مصوباتی که در آینده با همکاری اتاق فکر کارگروه اتخاذ می شود.
وی برداشتن گام های مناسب برای تولید محتوای سالم در فضای مجازی را بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: باید در این فضا تدابیر و ایمنی لازم و همچنین تعامل چندجانبه را داشته باشیم، البته نقش بحش خصوصی و مشارکت مردم در جهت پیشبرد این مهم انکار ناپذیر است.
فردی عنوان کرد: حفظ و ترویج خرده‌ فرهنگ‌ها و آداب‌ و رسوم بومی و منطقه‌ای، گسترش سبک زندگی ایرانی- اسلامی در فضای مجازی، پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی، تقویت بنیان خانواده و بهبود و نظم و ارتباطات اجتماعی از  اهداف این کمیته است.
وی ادامه داد: فضای مجازی غیر متمرکز است لذا تولید محتوا در این فضا بسیار مهم است. در این فضا هر کاربری می‌تواند محتوا تولید کند و متاسفانه ما تولیدات محتوای به میزان لازم در این فضا نداریم، ضمن آنکه باید محتوای فرهنگی که بتواند خلاءها موجود در این فضا را بپوشاند، تولید کنیم.
فردی  با بیان اینکه  ارتباط متقابل و مستمر روابط عمومی و رسانه، علاوه بر ارتقای عملکرد هر یک از این حوزه ها، پیوند مردم، مسوولان و بهبود مسیر تحقق جریان آزاد اطلاعات را به دنبال دارد، افزود: پیشنهاد می شود مکاتبه ای  با وزارت متبوع صورت گیرد که روابط عمومی های استانداری نیز به عنوان عضو اصلی کارگروه مذکورباشند. 
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با اشاره به ابلاغ دستور العمل این کارگروه از سوی مقام عالی وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی به ادارات کل استان‌ها، گفت: در این دستورالعمل که به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی رسیده بر لزوم هم افزایی و توسعه ظرفیت‌های استانی برای گسترش و توسعه و تعمیق محتوا و خدمات فرهنگی و هنری ایرانی اسلامیِ سالم، مفید و ایمن در فضای مجازی تاکید شده است.
وی افزود: حفظ و ترویج خرده فرهنگ‌ها و آداب و رسوم بومی و منطقه‌ای، گسترش سبک زندگی اسلامی ایرانی در فضای مجازی، پیشگیری از بروز یا گسترش آسیب‌های اجتماعی، رشد مصرف کالاهای ایرانی اسلامی در فضای مجازی و تقویت بنیان خانواده و بهبود نظم و ارتباطات اجتماعی، ماموریت‌ها و اهداف این دستور العمل را شامل می‌شوند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار البرز بیان داشت: بسترسازی و برنامه‌ریزی در جهت گسترش کسب و کارهای نوین استان در فضای مجازی، فرهنگ‌سازی و ارتقاء سواد فضای مجازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی استان، گسترش کمی و کیفی محتوا و خدمات فرهنگی در فضای مجازی استان و تسهیل در ایجاد مراکز شتاب‌دهنده فرهنگی دیجیتال و فعال سازی تشکل‌ها و اتحادیه فعالان فضای مجازی از مهمترین وظایف کارگروه برای نیل به اهداف ذکر شده است.
فردی افزود: مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، استفاده از ظرفیت‌های دولتی، مردمی و خصوصی استان در راستای اجرای این طرح است که اعضای کارگروه باید به خوبی مد نظر قرار دهند.
وی با اشاره به اهمیت بهسازی فضای مجازی در استان‌ها، گفت: ریاست این کارگروه در استان به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری آن به معاونین فرهنگی این ادارات کل واگذار شده و ما در دبیرخانه استانی کارگروه به دنبال استفاده از تمام موجودی و توانمندی استان برای تحقق اهداف طرح هستیم.
هر یک از اعضای حاضر در این نشست، ضمن بیان دیدگاه های خود در خصوص مشکلات تولید محتوا، پیشنهاداتی برای حل آنها نیز ارایه کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =