تب کرونا تنها در ۴۰ درصد مبتلایان به این بیماری دیده می‌شود

مشهد- ایرنا- تازه‌ترین بررسی‌های علمی پژوهشگران علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران نشان داده که "تب" به عنوان نشانه واکنش دستگاه ایمنی بدن انسان در میان افراد مبتلا به ویروس کرونا تنها در ۴۰ درصد آنها دیده می‌شود بنابراین "تب" در بقیه بیماران کووید ۱۹ بروز نمی‌کند.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز سه‌شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: فرآیند تب‌سنجی گرچه در غربالگری و شناسایی بیماران کرونا موثر است اما مطابق تحقیقات جدید ۶۰ درصد مبتلایان به این ویروس تب ندارند. 

 دکتر حمیدرضا رحیمی افزود: بر این اساس نتیجه اقداماتی همچون تب‌سنجی برای شناسایی کرونا در بیماران کووید ۱۹ محدودیت دارد لذا رعایت تاکید می‌شود که رعایت موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان بهترین راهکار برای پیشگیری از این بیماری ویروسی همه‌گیر است.

وی در ادامه همچنین اظهارداشت: خراسان رضوی از مدتی پیش در مرحله مهار انتقال ویروس کرونا قرار گرفته و آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در سطح این استان رو به کاهش است.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین به یافته‌های اِپیدمیولوژیک یا همه‌گیرشناسی کرونا اشاره و بیان کرد: ادامه داد: گرچه "شیوع" کرونا بخاطر جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در این استان بالا می‌باشد اما "بروز" بیماری کووید ۱۹ در سطح ۲۹ شهرستان خراسان رضوی پایین است. 

وی وضعیت "بروز" کرونا را در خراسان رضوی رو به نزول اعلام و بیان کرد: بروز این بیماری به معنای محاسبه موارد جدید آن نسبت به موارد قدیم کووید ۱۹ هم‌اینک در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی به ۱۵ تا ۲۰ نفر در روز کاهش یافته است.

اِپیدمیولوژی یا همه‌گیرشناسی "علم بررسی انتشار و علل بیماریها" در چارچوب پایش وضعیت سلامت جامعه به معنای مطالعه نحوه انتشار بیماریها و عوامل بیماریزا، توزیع بیماری در زمان، مکان‌، نژاد یا فرهنگ خاص است. 

"بروز" در علم اِپیدمیولوژی به معنای تشخیص و اعلام تعداد موارد تازه‌ رخ‌ داده یک بیماری در طول یک دوره زمانی مشخص است. "شیوع" نیز در علم همه‌گیرشناسی به معنای تشخیص و اعلام نسبتی از جمعیت دارای موارد موجود از یک بیماری در کل جمعیت آن جامعه است. 

دکتر رحیمی همچنین بطور موکد گفت: "در خانه ماندن، پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت دقیق فاصله‌گذاری فیزیکی در ارتباطات اجتماعی، رعایت کامل موازین و دستورالعمل‌های اصول بهداشتی به ویژه حساسیت در شستشوی بهنگام و مرتب دستها" بهترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و مقابله با بیماری کووید ۱۹ هستند. 

وی افزود: عمل به این راهکارهای ساده اما موثر می‌بایست دائما و بطور جدی از سوی شهروندان مورد توجه باشد.

۷۵ درصد از جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در قالب ۱۲ شهرستان زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. بقیه جمعیت خراسان رضوی در سطح ۱۷ شهرستان این استان توسط پنج دانشگاه علوم پزشکی مستقل "سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور" خدمات‌رسانی می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان هفت هزار و ۸۷۸ را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۱۲۱ هزار و چهار نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان شش میلیون و ۳۶۶ هزار و ۱۹۷ نفر را بیمار کرده و جان ۳۷۷ هزار ۴۳۷ نفر را در ۲۱۲ کشور گرفته است. دو میلیون و ۹۰۳ هزار و ۶۰۵ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان  تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با یک میلیون و ۸۵۹ هزار و ۳۲۳ بیمار کرونا و همچنین ۱۰۶ هزار و ۹۲۵ مورد فوت ناشی از این بیماری، بیشترین آمار را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشوهای برزیل، روسیه، اسپانیا و انگلیس قرار گرفته‌اند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول شمار مبتلایان و قربانیان بیماری جهانگیر کرونا جایگاه یازدهم را در میان کشورهای دنیا دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha