رییس شورای امنیت سازمان ملل: اوضاع داخلی آمریکا را رصد می‌کنیم

نیویورک- ایرنا- رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: اوضاع مربوط به حوادث اخیر در آمریکا را تحت نظر داریم و در صورتی که به صلح و امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی مرتبط شود، اقدام خواهیم کرد.

خبرنگار ایرنا عصر دوشنبه در نشست خبری نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را در ماه ژوئن برعهده دارد، پرسید:«مقامات آمریکا بارها موضوعات حقوق بشری کشورهای دیگر را در شورای امنیت مطرح کرده‌اند، با توجه به ناآرامی‌های اخیر در آمریکا و رفتار بیرحمانه پلیس این کشور علیه معترضان، آیا برنامه‌ای برای مطرح کردن این مساله در شورای امنیت دارید؟

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد پاسخ داد: وظایف و ماموریت‌های شورای امنیت در موضوع حقوق بشر شبیه ماموریت شورای حقوق بشر نیست. ماموریت شورای امنیت، صلح و امنیت بین‌الملل است.

دی ریویئر افزود: تنها اگر مساله حقوق بشر بر صلح و امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی اثر داشته باشد، و تنها در این صورت، شورای امنیت سازمان ملل متحد باید اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: این به معنای آن نیست که هر موضوع حقوق بشری ساده مورد توجه قرار نگیرد، به همین دلیل لازم است ما به دقت اوضاع را رصد کنیم در غیر این صورت شورای امنیت مورد سرزنش قرار می‌گیرد حتی اگر ۱۰۰ درصد به ماموریت آن ارتباطی نداشته باشد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در سه سال گذشته با استفاده از امتیاز عضو دائمی شورای امنیت در حالی که کشورهای متعددی از جمله چین و روسیه با آن مخالف بودند، نشست‌هایی را در حمایت از معترضان داخلی کشورهایی همچون ایران و ونزوئلا برگزار کرد.
این در حالی است که هیچ یک از این موضوعات به صلح و امنیت بین‌الملل ارتباط نداشت و ناآرامی‌های مشابه در پاریس، لندن و عربستان سعودی هم هیچ‌گاه در این شورا مطرح نشد.

ناآرامی‌های آمریکا که به سرعت در سراسر این کشور گسترش یافته است، پس از آن رخ داد که یک افسر پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا با هفت دقیقه قرار دادن زانوی خود بر گردن جورج فلوید سیاهپوست ۴۶ ساله که مظنون جعل بوده است، منجر به مرگ وی شد.
فیلم این ماجرا به سرعت در شبکه‌های مجازی منتشر شد و موجی از خشم به ویژه در جامعه سیاهپوستان آمریکا پدید آورد. در برخی از شهرها هم این اعتراض‌ها به خشونت کشیده شد و طبق آمار منتشر شده تا کنون بیش از چهار هزار و ۴۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.
دونالد ترامپ در روزهای اخیر این معترضان را اراذل و اوباش، تروریست داخلی، غارتگر، شورشی و چپ‌های تندرو نامید و کوشید به این ترتیب، اعتراض نژادپرستی را به اقدامات خشونت‌آفرین معطوف سازد.
اظهارات و سیاست‌های ترامپ در سه سال و نیم گذشته، مروج تبعیض‌نژادی و فعال شدن بیش از پیش برترپندارهای سفید شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha